Нещата, които трябва да казваме да децата си

Има много фрази, които родителите повтарят на децата си ежедневно, за да преминат през живота. Но какво трябва родителите да казват всеки ден, за да растат щастливи и да си вземат нужните поуки?

Помолихме професионалистите да преценят какви фрази могат да имат значение за развитието на детето. Те ни дадоха няколко фрази, които трябва да казвате на детето си всеки ден.

Как си?

Детският професионален терапевт и родителски треньор Бранди Ръсел каза, че най-добрите думи, които родителите могат да кажат на децата си, са под формата на въпрос. – Въпросите предразполагат към разговори – казва тя. Това дава възможност на децата да знаят, че имате интерес към това кои са те, с какво се занимават и ги води към независимост. Прости въпроси като „Как се чувстваш „? ще помогнат децата да идентифицират собствените си желания и да споделят своите емоции, сочи Ръсел.
Въпросите могат да изградят умения за критично мислене. Родителите днес чувстват нуждата да решават проблемите на своите деца, но въпросите могат да бъдат овладяни. Когато детето казва, че е жадно, родителите могат да възпитат това дете, като кажат: „О, ти си жаден? Ами какво ще правиш?“ Този въпрос позволява на детето да знае, че имате доверие в способността му да решава собствения си проблем.

Ти си добър

Мелиса Диварис Томпсън, психотерапевт, основан в Манхатън, работи с родителите , за да спре много от негативната страна на нещата, които са били казани на възрастните, когато са били деца. Тя споделя, че понякога просто казва, „Ти си добър“ и това може да се превърне в реалност.

Томпсън сочи, че родителите трябва да положат усилия да „уловят“ децата си, че правят нещо добро и да го признаят. Да кажеш на детето, че е добро, е мощен начин да му се помогне да се превърне в емоционално здрав възрастен, който интернализира тази идея. И насърчаването му да бъде любезно и добро към себе си ще доведе до това, че ще бъде добро и към другите.
Моля и благодаря

Д-р Джон Дегърмо, един от водещите експерти в областта на родителските грижи и приемната грижа, казва, за да получиш уважение, трябва да дадеш уважение. Като родител и бивш учител в гимназията думите „моля“ и „благодаря“ са голяма част от неговия речник. Той каза, че е важно да моделирате поведението на децата най-добрият начин и да ги накарате да кажат тези думи като ги използвате истински.

Съжалявам

Това може да не се появява ежедневно, но децата ви трябва да чуят, че се извинявате, когато сгрешите. Да кажете на децата „съжалявам“ им показва, че дори възрастните трябва да поемат отговорност за действията си, казва детският специалист Алисън Мицнър. Наистина когато казвате, че съжалявате, когато загубите своя самоконтрол или направите грешка, помага за изграждането на доверие.

Благодарен съм ти

Да кажете на децата, че сте им благодарни, е също толкова важно, колкото да им кажете, че ги обичате. Благодарността показва друго ниво на любов и благодарност за тях и тяхната стойност като хора.

Знам,че ще се справиш с това

Даването на възможност на децата да се провалят е един от най-големите подаръци, които родителите могат да дадат. Решаването на малки детски проблеми подготвя децата за по-големите проблеми, с които ще се сблъскат като възрастни.

Лицензираната психолог, Никол Беуркънс, казва на децата,“знам, че ще се справиш с това“, потвърждава това, че децата са цялостни хора, способни и изобретателни. Въпреки, че решаването на проблеми за тях изглежда по-любящо, когато им позволявате да го оправят сами, ще изградите увереност.

Обичам те

Това може да изглежда очевидно, но има много деца, които не чуват тези думи. Родителите може да се чувстват ,че правят много неща да покажат своята любов, но децата всъщност трябва да чуват тези думи всеки ден. – Думите имат власт – каза Де Гарм.

Думите могат да се излекуват или да се наранят, да насърчават или унищожават. Де Гарм се грижи за своите биологични деца, за осиновени деца, бездомни и в приемни семейства. Той е директор на института за приемна грижа и вярва, че една от най-важни думи в света е: „Обичам те“. Чрез работата си в приемната грижа, той вижда силата зад тези думи. Всеки ден Де Гарм казва, че се стреми да каже нещо, което е смислено и положително за децата в живота му, защото те искат искрена и добра дума от някого.

Автор: Линда Николова

Следвайте ни в социалните медии