10 храни, които да ядем през пролетта

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Последните тенденции в здравословното хранене сочат, че вместо ценни, но невкусни продукти е възможно да избираме апетитни и полезни храни. За да изглеждаме добре и да се чувстваме добре. Ето 10 от тях, изброява letidor.ru.

Бадеми (за настроение)

Бадемите съдържат триптофан — аминокиселина, която е нужна на организма, за да изработва серотонин. Испански учени са установили, че хората, които редовно хапват бадеми, имат по-високи нива на този естествен регулатор на настроението.

Друго преимущество на тези ядки е, че те се усвояват бавно, а това помага за по-лесно преодоляване на стреса.

Аспержи (за настроение)


Аспержите са сред най-добрите растителни източници на фолиева киселина – витамин от група В, който помага да се избегне рязкото влошаване на настроението.

„Фолиевата киселина е важна за синтеза на невромеиаторите допамин, серотонин и норадреналин“, казва Дейвид Мишулон, доктор на медицинските науки и психиатър на Медицинското училище в Харвард. Всички те имат решаващо значение за доброто настроение.

Малка порция аспержи, задушени на пара, съдържа 268 микрограма фолиева киселина. Това са две трети от препоръчителната дневна норма за жени (400 мкг). Приготовете паста, добавете аспержи и ще получите действително вкусно и полезно ястие.

Млад чесън (за отслабване)

Изгарянето на мазнините при употреба на чесън се постига благодарение на химично съединение под името алицин, което придава на този зеленчук специфичния аромат. Алицинът помага и срещу преяждане, защото при консумация мозъкът получава сигнал, че човекът вече е сит.

Пролетният млад чесън има мек, даже сладникав вкус и е доста по-приятен от изсушения стар чесън – наслаждавайте му се в свежи салати.

Бобови растения (за отслабване)

„Бобовите растения са сред най-добрите храни за всички, които искат да отслабнат“, уверява Джоузеф Колелла, доктор на медицинските науки и хирург от Питсбърг. За усвояването на тези продукти организмът отделя много енергия. Важно е и че протеините, съдържащи се в бобовите култури, активират чувството за ситост в мозъка.

Спанак (за енергия)

Неговите вкусни листа са отличен източник на желязо, особено ценно за вегетарианците, което играе ключова роля в процеса на пренос на кислород в кръвта и насищането на тъканите на целия организъм с него.

Изследователи от Швеция са извели още един начин, с който спанакът помага за повишаване на енергийните нива. Някои съединения, които се откриват в спанака, увеличават активността на митохондриите, които изработват енергия в клетките. Това означава, че неголяма порция спанак на ден може да ви даде много сила – особено ценно за спортисти, например.

Артишок (за енергия)

Ако ви е трудно да се качвате по стълби и се чувствате изморени, пробвайте с артишок. Този зеленчук е богат на магнезий – минерал, който е жизнено необходим за повече от 300 биохимични реакции в организма, включително за повишаване на енергията“, казва диетологът Форест Нилсен.

Около 68% от хората не получават магнезий в достатъчно количество. За жените дневната норма е 320 мг, а един средно голям артишок дава 77 мг магнезий и съдържа само 60 калории. Други ценни източници на този минерал са орехите, бобовите растения и пълнозърнестите храни.

Сьомга (за кожата)

Тайната за профилактика срещу бръчки се крие в редовната консумация на риба. Сьомгата например съдържа ейкозапентаенова киселина. Ако ви е трудно да го изречете, просто помнете, че това е вид мастна киселина, за която се твърди, че намалява холестерола, особено този, свързан с липопротеините с ниска плътност.

Тази разновидност на Омега-3 блокира и ферментите, които нарушават колагена и провокират образуването на бръчки и провисване на кожата. Омега-3 също така регулира изработването на подкожни мазнини, благодарение на което кожата се овлажнява по-добре и остава гладка.

Ягоди (за кожата)

Ягодите също помагат на кожата да се съхрани гладка. те са богати на антиоксиданти, които помагат за възстановяването ѝ след излагане на замърсен въздух и вредни ултравиолетови слънчеви лъчи.

Освен това ягодите съдържат много витамин С, необходим за хидратирането на кожата, който неслучайно се съдържа в много кремове с антистареещ ефект

Можете не само да ги консумирате, но и да си правите маска за лице с пресни ягоди, за да снабдите кожата с антиоксиданти.

В тези плодове има също и арфа-хидрокси киселина, която ексфолира прекрасно, давайки достъп до въздух на младите кожни клетки.

Яйца (за паметта)

Жълтъците са богати на холин, ключов хранителен елемент за укрепване на паметта. Холинът е необходим за производство на невротрансмитера ацетилхолин в организма, който пък отговаря за съхраняването на спомените. Препоръчителната дневна доза холин е 425 мг, а в едно яйце има 147 мг.

Боровинки (за паметта)

Може би знаете, че боровинките се препоръчват за профилактика на зрението и че редовната им консумация подобрява работата на главния мозък. Но не знаете за едно ново изследване в САЩ – на хора, които имат проблеми с паметта.

Всеки ден в течение на 12 седмици давали на тези пациенти по две чаши и половина сок от боровинки – равностойни на консумацията на 1 чаша боровинки. Резултатът: паметта им се подобрила значително. По думите на учените, тайната на успеха е в един от антиоксидантите, които се съдържат в този плод – антоцианин.

Това пигментно вещество, което отговаря за специфичния цвят на боровинките, усилва сигналите между клетките на главния мозък, повишава тяхната резистентност и така подобрява паметта и концентрацията.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]