Когато говорим за стимулиране на метаболизма, обикновено първо се сещаме за различни хапчета и добавки, а не за храни и напитки, които може да приемаме всеки ден и да извлечем много повече допълнителни ползи от това, което може да предложи едно хапче, пише Станимир Михов в своя блог, посветен на фитнеса и здравословното хранене.
Често тези хапчета са доста надценени, а в някои случаи може да са дори вредни – най-вече при неправилен прием.
Истината е, че човек е устроен така, че да търси винаги най-лесното решение.
При малко умисъл, дори да нямаме особени познания в сферата на здравословното хранене, може да установим разликата между пълноценното хранене и приемът на хранителни добавки (добавки към храната!).
Ако желаем да стимулираме метаболизма си, е много по-ценно да обърнем специално внимание на храната, която приемаме, както и на редовната физическа активност.
Какво представлява нашият метаболизъм?
Метаболизмът е енергията, от която се нуждае организма ни всеки ден , за да осъществява жизнените си функции, като сърдечната функция, поддържането на телесната температура, дишането и извършване физическа дейност.
Казано по друг начин метаболизмът е интензивността, с която организмът ни превръща съдържащите се в храната ни вещества в енергия.
Какво влияе на нашия метаболизъм и какво определя колко бърз ще е той?
Метаболизмът е свързан с теглото, тъй като влияе на количеството енергия, от която тялото се нуждае във всеки един момент. В случай, че приемате повече енергия, отколкото тялото изразходва, то част от излишъка ще бъде складиран като мазнина.
Въпреки това много хора бързат да обвинят „бавния метаболизъм“ за тяхното увеличаване на теглото, а в действителност те се нуждаят от по-добър подбор на храната и подходящи за тях тренировки.
Макар че има много хапчета, добавки и храни, които претендират да стимулират метаболизма и да изгорят мазнините, повечето от тези твърдения са недоказани, мнение на Тим Кроу (доцент по хранене в Университета Деакин).
Дори и да работят, те най-вероятно имат и непредвидени странични ефекти, например увеличаване на сърдечната честота, казва той.
Още нещо свързано с хапчетата и хранителните добавки. Трябва да се има предвид, че някои биха били ефективни във времето, в което се приемат, но след като ограничим приема им и се върнем към старите си навици, се връщаме и към забавения си метаболизъм, в допълнение към възможни нежелани странични ефекти.
Въпреки това е полезно да се знае кои фактори влияят на метаболизма, тъй като някои могат да бъдат под ваш контрол. Ето и някои от тях.
Метаболизмът основно може да бъде повлиян от няколко фактора:
Мускулна маса – Това е количеството мускулна тъкан по тялото. Мускулът изисква повече енергия, за да функционира в сравнение с мазнините. Така че колкото повече мускулна тъкан имате, от толкова повече енергия се нуждае тялото ви, за да съществува.
Възраст – Колкото повече остарява един човек, толкова повече се забавя неговият метаболизъм. Това отчасти се дължи на загубата на мускулна тъкан, а също и поради хормонални и неврологични промени. Когато бебетата и децата растат, то техният метаболизъм се ускорява.
Пол – Тъй като мъжете принципно са по-едри от жените, обикновено имат и по-бърз метаболизъм. За по-бързия метаболизъм при мъжете допринася и по-голямото количество на хормона тестостерон в тялото.
Генетика – Тя, както и някои генетични заболявания, също могат да играят роля в това дали имате по-бърз или по-бавен метаболизъм. (Прекалено често се обвинява генетиката преди да се потърсят истинските проблеми, не бъдете от тези хора.)
Физическа активност – Редовните тренировки увеличават мускулната маса и подтикват тялото да гори повече калории и по-бързо, дори когато то е в покой.
Хормонални фактори– Хормоналният дисбаланс, който често е причинен от определени фактори и условия, също оказва влияние върху бързината на метаболизма.
Фактори на околната среда – Времето също може да има ефект върху метаболизма ви. Например, ако е много студено или топло, вашето тяло се нуждае от усилена работа за поддържането на нормална температура и така скоростта на метаболизма се увеличава.
Стимуланти – Определени стимуланти като кофеин и никотин могат да увеличат скоростта на метаболизма, но ефектът е временен, както при лекарствата и хранителните добавки.
Диета / Хранителен режим – Някои аспекти на добре балансиран хранителен режим имат положително влияние върху скоростта на метаболизма. Например, ако не доставяте на тялото нужната енергия, за да функционира нормално, това може да е сериозна предпоставка да забавите допълнително метаболизма си.
Най-добрият и дългосрочен начин да ускорите метаболизма си е чрез балансирано хранене и редовна физическа дейност.
#1. Бадеми
Всички видове ядки са полезни, но бадемите водят класацията.
Те носят много фибри, полезни мастни киселини и протеини.
Мастните киселини, които те съдържат, повишават по естествен начин метаболизма.
Важно е да се вземе под внимание, че въпреки че са изключително полезни, бадемите съдържат и доста калории, затова не трябва да се консумират в големи количества.
#2. Боб
Бобът също е източник на протеини и фибри, които са важни за здравата храносмилателна система. Има високо съдържание на калций и желязо и не включва почти никакви мазнини.
#3. Спанак
Спанакът е сред най-полезните зеленчуци. Съдържа много желязо и антиоксиданти, които спомагат за изграждането на мускулите и възстановителните процеси в организма. Това е и една от причините, поради която се препоръчва да консумирате много желязо, ако имате тежки тренировки.
В допълнение, спанакът съдържа и голямо количество витамини А и С.
#4. Ябълки
Съдържат много витамини и фибри. Консумацията на ябълки спомага за губене на мазнините в коремната област и увеличава силата на мускулите.
Една ябълка на ден може да помогне за предотвратяване на метаболитния синдром, сърдечно-съдови заболявания и диабет.
#5. Броколи
Този зеленчук е с много високо съдържание на витамин С и фибри.
Изследвания показват, че броколите предпазват от някои видове рак, различни сърдечно-съдови болести и помага на кожата да бъде по-издръжлива на слънчевата светлина.
Още един интересен факт за фитнес ентусиастите: Лазар Ангелов препоръчва 3 храни и напитки за максимално изчистване на тялото и коремната преса в книгата си ABS: The Secret Revealed / Тайната На Коремната Преса.
Те са броколи, грейпфрут и зелен чай.
#6. Целина
Консумацията на целина стимулира храносмилането и е често препоръчвана за по-здрав метаболизъм.
#7. Семена от чиа
Семената от чиа предлагат редица здравословни ползи за организма. Те са с високо съдържание на фибри, протеини и омега-3 мастни киселини. Когато получавате всички тези неща само от един вид храна, това е изключително ценно не само за здрав метаболизъм, а и за контрола върху кръвната захар.
#8. Кокосово масло
Кокосовото масло има високо съдържание на наситени мастни киселини, които по-лесно се превръщат в енергия.
Причината за това е, че 2/3 от тези мазнини са средно-верижни (СВМК). Те се различават от останалите видове наситени мазнини по това, че попадайки в кръвния поток, отиват директно в черния дроб, където се превръщат в енергия.
Това помага да се стимулира обмяната на веществата и е по-малко вероятно да се съхранят като мазнини.
Кокосовото масло също така подпомага щитовидната жлеза, която е пряко свързана с метаболизма.
#9. Яйца
Яйцата съдържат ценен протеин с висока биологична стойност.
В същото време съдържат и уникални вещества, които стимулират обмяната на веществата в организма ни.
Имат високо съдържание на витамин В и D.
#10. Аспержи
Аспержите съдържат много антиоксиданти, фибри и витамини.
Доказано е, че консумацията им насърчава тялото за разграждането на свободните радикали, които са отговорни за появата на рак.
#11. Кафе
Кафето съдържа кофеин, който от своя страна повишава не само енергията, но и ускорява метаболизма.
Ако искаме да постигнем този ефект на засилен метаболизъм от чаша кафе, е добра идея да ограничим добавената захар.
Също така по-честата консумация на кафе (над 2-3 кафета дневно) води до насищане на определен вид рецептори.
Така след известно време, ефектът на кафето може да се загуби и да се почувствате принудени да завишавате дневния прием, докато не дойдат и страничните ефекти от това завишаване.
#12. Лимони
Лимоните имат изключително високо съдържание на витамин С, но и много други полезни компоненти, като например противоракови съединения.
Лимонът спомага за детоксикацията и прочистването на черния дроб и възстановява нивото на pH в организма.
Това е и най-подходящият плод, с който можете да овкусите вода или чай.
#13. Фъстъчено масло
Този вид масло е един от най-добрите източници на здравословни мазнини и протеин.
Съдържа добри количества на витамин Е, магнезий, калий и витамин B6.
Минусът е същият като при ядките – високо съдържание на калории.
#14. Чесън
Чесънът е сред най-полезните билки.
Той има много антибактериални и антивирусни свойства, намалява холестерола, смъква кръвното налягане, повишава имунната система и дори помага срещу някои видове алергии.
#15. Кисело мляко
Киселото мляко има положителен ефект върху храносмилателната система. Богато е на калций, който е полезен за костите.
#16. Вода
Ако искате да живеете здравословно, да отслабнете и да стимулирате метаболизма си, пиенето на вода е от решаващо значение.
Водата е необходима за всички процеси, които протичат в тялото ни. Ако страдате дори от лека дехидратация, това може да доведе до забавяне на метаболизма.
Пиенето на студена вода доказано ускорява метаболизма и то моментално, тъй като тялото задейства механизми да направи водата близка до телесната температура.
#17. Зелен чай
Той е сред най-ефективните естествени стимуланти на метаболизма.
Елементите, които се съдържат в него, са полезни срещу тумори.
Може да помогне в борбата с излишни килограми. Често е включван в състава на продукти за отслабване и то с причина.
#18. Зеле
Зелето е с ниско съдържание на калории, но консумацията му кара организма да се чувства сит за дълго време, което спомага за загуба на теглото в малко по-дългосрочен план.
То помага за детоксикацията на тялото и контролирането на кръвното налягане.
#19. Моркови
Морковите съдържат големи количества витамин А, който е изключително полезен за очите и кожата.
Витамин А спомага за здрави зъби и венци.
#20. Краставици
Краставиците съдържат компоненти, които са ценни в борбата с рака, холестерола и диабета.
Те са отлични помощните при дехидратация на тялото, а също помагат и за свеж дъх.
#21. Горски плодове
Повечето плодове способстват за натуралното стимулиране на метаболизма. Също така са пълни с витамини, фибри и антиоксиданти.
Консумирането на боровинки, ягоди или къпини, както за закуска, така и за десерт, е една доста добра идея, тъй като съдържат по-ниско количество захар и общ брой калории, спрямо други плодове, например бананите.
#22. Грейпфрут
Този плод съдържа много витамин А и С, а също и фибри.
Освен това в него се съдържат специфични фибри, които насърчават изгарянето на мазнините, а редовната му консумация помага за намаляване на холестерола.
#23. Овесени ядки
Овесените ядки със сигурност са едно от най-полезните неща, които можете да поемате.
Пълни с фибри, полезни въглехидрати, умерено количество мазнини и протеин.
Храна, която ще ви зареди с енергия за дълго време.
#24. Ананас
Малко известен факт е, че ананасът съдържа около 10 пъти повече витамин С, отколкото съдържа лимонът.
Освен това в него има голямо количество витамин В, магнезий и фибри. Освен тях съдържа и йод, който също взима участие в ускоряването на метаболизма.
#25. Портокали
Портокалите съдържат фибри и голямо количество витамин С. Те са изключително полезни за бъбреците и черния дроб.
Минус е малко по-високото съдържание на захар.
#26. Зехтин
Зехтинът съдържа здравословни мазнини. Нашите тела се нуждаят от хранителни мазнини, за да функционират правилно.
Здравословните мононенаситени мазнини действително могат да помогнат на тялото да гори калории.
Съдържа полифеноли – антиоксиданти, които помагат при заболявания като рак и остеопороза.
По-евтина алтернатива, към която може да се насочите, е шарланът. Представлява нерафинирано студено пресовано слънчогледово олио и не отстъпва по качества на зехтина.
#27. Люти чушки
Всеизвестен факт е, че пикантните храни повишават метаболизма.
Причината за това е, че при консумация на такъв вид храна, телесната температура се повишава и тялото се опитва да се охлади.
За този процес обаче е необходима енергия, така че тялото започва да изгаря калории.
Въпреки това трябва да бъдете внимателни с приема на люти храни, защото могат да доведат до проблеми с храносмилателната система.
#28. Мента
Ментата има положителен ефект върху процеса на храносмилане и е естествен лек при някои заболявания на белите дробове.
Освен това е отлична за ароматизиране на напитки и в комбинация с лимон.
#29. Пилешки и пуешки гърди
Този вид постни меса са пълни с протеини, които са от съществено значение за изграждането и възстановяването на мускулите.
Освен това консумацията на пилешко и пуешко месо засища за дълго време.
#30. Морски дарове и риба
Почти всички видове морски дарове и риби са полезни, защото съдържат голямо количество протеини и добро съотношение между различните мастни киселини.
#31. Пълнозърнести храни
Те са пълни с въглехидрати, които се разграждат по-бавно, осигурявайки енергия за по-дълго време.
Примери за пълнозърнести храни са кафявият ориз, овесените ядки и пълнозърнестата паста.
#32. Риган
Този вид подправка е богата на желязо и калций. Има благоприятен ефект върху храносмилането, посредством увеличаване на хранителните ензими и слюнката.
Помага и за по-добър апетит.
#33. Червено месо
Червеното месо съдържа в себе си доста креатин, известен с това, че прави мускулите ви по-големи.
Креатинът повишава обмяната на веществата, като кара тялото да използва повече АТР.
#34. Стриди
Стридите са един от най-добрите източници на цинк – минерал, който е от решаващо значение за правилното функциониране на щитовидната жлеза.
Тялото се нуждае от това вещество, за да произвежда ефективно хормоните на жлезата.
#35. Какао
Какаото е добър източник на магнезий, а магнезият помага за укрепването на здравословните нива на глюкозата.
Също така стимулира производството на изгарящия мазнините хормон адипонектин.
Съжалявам, не става дума за шоколад с какао, съдържа прекалено големи количества захар и преработени наситени мазнини.
#36. Натурален ябълков оцет
Натуралният ябълков оцет помага на стомаха да произвежда солна киселина и за усвояването на хранителните вещества.
Също така има важна роля в изравняването на нивата на кръвната захар, което носи редица здравословни ползи.
Това бяха всички предложения за храни и напитки, които могат да ускорят метаболизма ви.
Заключение
Вече сте запознати с разнообразни храни и напитки, които биха повишили метаболизма ви, което ще ви накара не само да отслабнете, но също така да бъдете здрави и да се чувствате по-добре.
Ако имате бавен метаболизъм, консумирайте повече от гореизброените храни и увеличете физическото си натоварване. Това е най-доброто което може да направите за себе си в дългосрочен план.
Много от храните могат и е препоръчително да се консумират сурови, тъй като в този си вид запазват най-много от полезните си хранителни вещества