Киселият овес отдавна се смята за много здравословен продукт. С него са лекували далака и черния дроб, стомаха и червата.
Вдъхновени от народните рецепти, някои лекари са ги усъвършенствали и на базата на личен опит са доказали, че да се яде овесена каша е дяволски добър навик.
Кисело-овесената каша е ефективно средство за лечение на заболявания на стомашно-чревния тракт и нейното влияние върху опазването на младия организъм е доказано на практика!
Така че защо не опитате? Днес ще споделим с вас една рецепта за уникална напитка!
Овесената каша е изключително полезна. Тя стимулира апетита, укрепва имунната система и повишава работоспособността. Този прекрасен диетичен хранителен продукт е незаменим при заболявания на стомаха, черния дроб, бъбреците, жлъчния мехур, дори и при язва.
Киселът има холеретичен и антимикробен ефект, като напълно премахва токсините от организма и е лек за хроничен запек. Тази магическа напитка намалява холестерола и е полезна при атеросклероза и диабет. Със своите лечебни свойства тя безупречно влияе на дълголетието на тялото и душата!
Да приготвите този продукт е лесно, защото рецептата е много проста, а съставките – достъпни.
Какво ви е нужно:
500 грама овесени ядки
1/2 кофичка кисело мляко
3 литра вряща вода
ПРИГОТВЯНЕ:
1) Първоначален етап – получаване на овесената каша. Смелете овеса в мелачката. Полученото брашно изсипете в 5-литров буркан и залейте с млякото. След това добавете водата, оставяйки малко място за последващите процеси на ферментация. Затворете буркана и го оставете на тъмно място.
2) Оставете да ферментира в продължение на 1-2 дни, докато съдържанието в буркана не се раздели на две фракции: мътната маса и бяла утайка. Не трябва да го държите повече от 2 дни, защото значително ще се влошат вкусовите му качества.
3) Когато ферментацията завърши, получената смес трябва да се прецеди и да се налее течността в друг буркан. Сухата маса трябва отново да се залее с 1 литър кипяща вода и да се разбърка енергично и повторно да се прецеди. Получената течност също налейте в чист буркан. Бурканите трябва да се затворят добре и да се оставят за 16-18 часа.
4) Сместа в бурканите трябва да бъде разделена на две фракции – течна и утайка. Течността от втория буркан трябва да се прецеди, а утайката е основата за бъдещата овесена каша. Течността от първия буркан е истинският и не по-малко полезен овесен квас!
5) Когато закваската е готова, е време да приготвите здравословното желе. 2-3 супени лъжици квас залейте с чаша вода. Разбъркайте с дървена лъжица на слаб огън, докато сместа се сгъсти. Яжте със здраве!
За целите на здравето овесената каша трябва да се приема като закуска на празен стомах. Вечерта не бива да се консумира, тъй като има ефект на ободряване и може да доведе до безсъние.
Източник: За Жената