Поверия за днешния голям християнски празник

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

На 29 август църквата отбелязва смъртта на Свети Йоан Предтеча и Кръстител.

В народния календар денят се отбелязва като Секновение поради вярването, че на този ден се сече лятото, секат се денят и нощта – стават равни. .

Св. Йоан Кръстител е обезглавен по нареждане на царица Иродиада, която встъпвайки в брак с брата на мъжа си, е порицана от Йоан Претдеча. Неговите ученици погребват тялото му, а главата остава като реликва.

Легендата разказва, че Ирод празнувал рождения си ден и направил голямо угощение на велможите и началниците галилейски. На тоя празник Саломе, дъщерята на Иродиада, играла и така се понравила на царя, че той във възторг се заклел да й даде каквото пожелае – дори и половината си царство.

Девойката не знаела какво да иска. Тя се посъветвала с майка си, която я подучила да поиска главата на Йоан Кръстител.

Дъщерята дошла при царя и му казала: “Искам още сега да ми дадеш на блюдо главата на Йоан Кръстител!” Ирод се натъжил твърде много, но поради клетвата не се решил да й откаже и пратил в тъмницата да отсекат главата на Йоан.

Донесли на блюдо главата на великия пророк, дали я на девойката, а тя я занесла на майка си, която от злоба избола с игла езика на Йоан.

И този празник има двойствена ориентация – съотнасяйки езически и християнски представи: смъртта на лятото и смъртта на св. Йоан Кръстител. Едва ли случайно те са обединени в общото название Секновение.

Това е вторият летен празник на християнския светец, който в народния календар се нарича Секновение поради вярването, че на този ден се сече лятото, секат се денят и нощта – стават равни. На Секновение водата и времето започват да застудяват, затова никой не бива да се къпе в реките.

В чисто християнски план празникът носи идеята за цикличността, защото с останалите два дни, посветени на Йоан Кръстител, образува система – раждане /Еньовден – 24 юни/, кръщаване /Ивановден – 7 януари/, и смърт /отсичане на главата му – 29 август/.

Евангелието свидетелства, че когато Йоан станал на 30 години, Бог му заповядал да проповядва, че вече се е родил неговият син Христос, който скоро сам ще започне да учи хората. И започнал Йоан да говори на хората, затова го нарекли и Предтеча, понеже вървял преди Христос и разказвал за него.

Йоан кръстил в река Йордан много хора, които се разкаяли и приемайки кръщението, Господ им простил извършеното. Когато Христос дошъл при Йоан, Предтечата му се подчинил, и кръстил и него във водите на река Йордан. Той продължил и след това да проповядва учението на Исус.

Главата на Йоан Кръстител била отсечена в Юдея от стражите на цар Ирод. Така страшно и безсмислено се прекъснал животът на най-близкия другар и съмишленик на Христос.

Поверия:

На този ден се спазва строг пост.

По аналогия с пролятата кръв на светеца е забранена консумацията на червено вино, на червени плодове и зеленчуци.

Никой не бива да се къпе в реките.

Вярва се, че на този лош ден дори змиите и гущерите се прибират в своите леговища.

На „тежкия празник“ не трябва да се работи, не бива и да се започва нищо ново.

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]