Новата здравословна тенденция

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Време е да сложите градинските ръкавици, не само защото копаенето и плевенето представляват страхотна тренировка, но и защото се отразяват положително на менталното здраве.

Установено е, че хората, които живеят в район, богат на зеленина, се радват на по-добро физическо и ментално здраве. 30% от ползите от живеенето на такова място се дължи на ниското ниво на депресия.

За много хора в нашето общество – деца и възрастни, които живеят в съвременните градски условия, градинарството и съвместното отглеждане на храна могат да бъдат изключително полезни, обяснява професор Ланг.

Този тип физически занимания са способни да облекчават симптомите на сериозни заболявания, да предпазват от развитието на болести и предлагат на човека начин на живот, който им помага да подобрят ежедневието си в дългосрочен план.

Ако ви се градинарства, направете го!

Какво представлява този тип терапия?

Някои лекари в Лондон вече предписват на пациентите си време в градината. Според тях градинарството се отразява положително върху физическото и менталното здраве.

Дори е стартирана програма през 2013 г. в Южен Лондон. В дворното пространство на няколко лекарски кабинети са създадени градини за пациенти. Там последните могат да отглеждат плодове и зеленчуци.

Защо тази терапия е полезна и за вас?

1. Почвата действа като антидепресант

Установено е, че почвата оказва ефект върху мозъка, пободен на употребата на антидепресанти. Тя подобрява настроението.

В почвата се съдържа специфична бактерия. Именно тя стои в основата на положителното въздействие. Тя подобрява когнитивните функции и е полезна при Болестта на Крон и ревматоиден артрит.

2. Изисква се внимание и съсредоточаване

В наши дни сме твърде забързани и вниманието ни е разсеяно. Изследвания сочат, че градинарството се отразява положително върху понижаването на нивото на стреса, контролира тревожността, елиминира риска от депресия и стимулира продуктивността. Освен това повлиява добре проблемите със съня.

Това, което прави градинарството уникално, е, че за разлика от готвенето и плетенето например, то ни свързва със земята. Обработването на почвата, саденето на семена, вниманието и грижата, всичко това е ценен урок в живота на всеки човек.

3. Стимулира здравето на мозъка

Градинарството тренира ума, но и тялото. То задейства редица мозъчни функции, включително ученето, решаването на проблеми, поддържането на ума в активно състояние.

Много са изследванията, които сочат, че то оказва терапевтичен ефект при пациенти с Алцхаймер.

Според изследване, публикувано в Psychiatry Investigation, ползите се изразяват в понижаване на болезнените усещания, подобряване на вниманието, понижаване на стреса и др.

Източник: profit.bg

[elfsight_social_share_buttons id="1"]