Най-пълноценните съвети за виното.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Няколко наши редовни читатели, които са и постоянни производители на домашно вино, помолиха отново да припомним основните най-ценни практически съвети от домашната технология, които дава нашият консултант – професионалист.

За тази цел се обърнахме отново към верния ни съветник по темата д-р инж.техн. Николай Бакалов.

Първото правило, което той винаги припомня, когато започне да се говори по темата „вино“ е, че от хубаво грозде става доброто вино и това не бива да бъде пренебрегвано от любителите никога.

Правило номер 2 гласи, че гроздето развива най-добрите си качества, когато достигне т.н. технологична зрялост – в зависимост от сорта оптималното захарно съдържание при бялото грозде е от 20 до 22% захар, а при червеното от 23 до 25% захар.

Трето – по време на смачването на гроздето е добре да се отделят чепките, в които има загнило, плесенясало и зелено грозде.

Отделянето им преди или след смачкването е желателно, защото те съдържат танинови киселини и влошават качеството на виното. На пазара вече се продават ръчни гроздомелачки, които се наричат ронкачки. Цената им е около 380 лв. и вършат много добра работа.

Съвет за догодина:

Ако количеството на некачественото грозде е повече, то това грозде може да се преработи отделно за производство на домашна ракия.

На четвърто място – съдовете, в които се произвежда виното и помещенията трябва да са много чисти.

Да са измити преди гроздобера с 5% разтвор на сода за бъчви с гореща вода и четка. След това да се изплакват с хладка или студена вода.

Съвет за вкиснато:

Още по-внимателно трябва да се обработят съдовете, в които предишната година е допуснато дори и леко вкисване на виното.

Ако са дървени, най-добре да се изпарват с пара или да се накисват с много гореща вода – над 90 градуса за около10-12 часа. След това се обработват с 5% разтвор на сода за бъчви и с гореща вода.

В помещенията с вино да не се съхраняват домашен оцет, вкиснало старо вино или кисело зеле!

Няма снимка

[elfsight_social_share_buttons id="1"]