Цените за битовите потребители ще се увеличат минимално от 1 юли, въпреки че изкупната цена за производителите масово се вдига
Ако някое от трите дружества, които снабдяват с ток битовите потребители и дребния бизнес – ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго-про“, се е надявало, че след като вдигна цените на водата и парното (с 18% и с 37%), енергийният регулатор ще вдигне и техните с толкова колкото искат, то се е излъгало.
Добрата новина за потребителите е, че среднопретегленото увеличение ще бъде 1.38%. Това поне показват данните от доклада на работната група на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за новите цени на тока от 1 юли. Той трябва да мине обществено обсъждане на 6 юни.
Според сметките на КЕВР клиентите на „Енерго-про“ в Североизточна България ще плащат с 0.22% по скъпа енергия (при поискани 2.19%), като това включва и мрежовите разходи. Тези на ЕВН в Югоизточна България ще получат увеличение от 1.50% при поискани 2.67%. Най-голямо поскъпване ще има за клиентите на ЧЕЗ в Западна България – 1.99%. Искането на компанията обаче беше за увеличение от 8.68%.
При малките стопански потребители, които все още са на регулирания пазар, пък ще има намаление на цената. То ще е най-голямо за клиентите на ЕВН с близо 10%, които ползват дневна и нощна тарифа и най-малко при тези на „Енерго-про“ – с близо процент. За клиентите на ЧЕЗ, които ползват основна дневна и по-малко нощна енергия, намалението в цените ще е близо 7%.
Който не инвестира, не прибира
Намеренията на КЕВР да не се съобрази с исканията на компаниите не са нещо изненадващо, като се има предвид, че същото без изключение се повтаря почти всяка година по това време. Този път обаче това беше предизвестено. Преди седмица председателят на комисията Иван Иванов заяви, че има сериозно неизпълнение на инвестиционните програми на трите дружества за 2015 и 2016 г. и че това ще се отрази при определянето на цените от юли. Това е показала проверка на регулатора, резултатите от която още не са обявени официално. Очевидно тя е била доста тайна: от две от дружествата заявиха неофициално пред „Капитал“, че не знаят за подобна проверка.
От доклада на КЕВР обаче се вижда, че действително е направена корекция заради разликата между прогнозни и реално направени инвестиции, макар и да не става ясно колко точно е това неизпълнение. Това означава, че през въпросните две години те имат надвзети приходи, обясниха от регулатора, които сега ще бъдат компенсирани в намаление на цената.
Ударът по ЕРП-тата
Електроразпределителните дружества обаче са ударени и по друга линия. Това е увеличението с малко над 76% на цената на енергията за технологични разходи (която е отделно от пренасяната), която купуват основно от АЕЦ „Козлодуй“. Централата настояваше за подобна мярка отдавна. До миналата година на практика тя продаваше тази енергия на цена по себестойност, от което губеше приходи. Миналата година цената все пак беше увеличена до близо 40 лв. за мегаватчас, което обаче отново е далеч под цената, която можеше да получи за тази енергия при продажбата й на свободен пазар.
С планираното сега увеличение обаче регулаторът всъщност подготвя дружествата за пълната либерализация на пазара, когато те ще трябва да купуват тази енергия на пазарен принцип, което беше и една от препоръките на Световната банка в прословутия й доклад.
Цената за бизнеса
Бизнес потребителите тази година могат да са спокойни, че цена „задължение към обществото“ (която отразява разходите за дългосрочни договори и високоефективна енергия) реално няма да се промени от 1 юли. На практика това е компонент, който се плаща от всички потребители, но поскъпването му среща най-голям отпор именно в големите индустриални компании, които използват и най-много енергия. Точно за това те получават и отстъпка от тази цена. Трябва да се отбележи все пак, че тя беше увеличена с 3.5% от 7 април, което отново беше посрещнато с критики.
Цените на производителите
Най-голямата си магия обаче КЕВР е сътворил при производителите на енергия. Регулаторът се е постарал хем да ги остави доволни от предложените цени, хем да не удари потребителите. В най-пълна степен е удовлетворено искането на АЕЦ „Козлодуй“, която заяви увеличение на продаваната от нея енергия с близо 94%, а намеренията на регулатора са тя да се увеличи с 83% до 54 лв. за мегаватчас. Това отново е под пазарните цени, на които енергията може да се реализира, но поне е стъпка в правилната посока. Увеличение има и за енергията от водноелектрическите централи на НЕК. ТЕЦ „Марица изток 2“, която отново получава квота да продава част от енергията си на регулирания пазар, обаче получава доста по-малко от поисканото от нея увеличение от 23%.
За да може въпреки тези увеличения цената на микса на НЕК да се запази обаче, регулаторът е прибегнал до трик. Решил е да предвиди доста по-голяма квота за регулирания пазар (на който са повечето битови потребители) на водните централи на НЕК, които произвеждат евтин ток. Разбира се, когато някой получава евтино, друг получава скъпо. Това едва ли ще се отрази добре на свободния пазар, където тази енергия е една от най-търсените.