Младото поколение ще е най-губещо след изборите във Великобритания

И консерваторите, и лейбъристите предвиждат увеличение на данъците за него за сметка на пенсионерите

Реформите в данъчния и осигурителен сектор, предложени в предизборните програми на Консервативната и Лейбъристката партии, ще засегнат най-силно младото поколение във Великобритания, пише Financial Times (FT). Изданието се позовава на доклад, изготвен от експертната група Resolution Foundation. Според него, новите политики ще се отразят негативно на хората, които в момента са на възраст между 17 и 36 години, т.е. милениал поколението. Resolution Foundation нарича плановете на двете партии “поразително сходни” и “притеснително лоши за млади семейства”.

Какво предлага партията на Тереза Мей…

Консервативната партия, водена от министър-председателя на Обединеното кралство Тереза Мей, предлага да възстанови т.нар. договор между поколенията (солидарната пенсионна система – бел. ав.). Програмата на управляващите в момента предвижда намаляване на гаранциите за годишно увеличение на държавната пенсия, както и на добавките за отопление през зимата. Според предлаганите политики, държавните помощи за семейства с малки деца ще достигнат 20-годишен минимум. Положението за пенсионерите обаче е различно и се очаква ръст на помощите за тях.

Според плана на консерваторите годишният доход на сегашното милениал поколение ще падне средно с 475 паунда до 2022 г., а този на генерацията Х (родените в периода 1961-1981 г.) с 390 паунда. От друга страна годишният доход на родените през 1940-1964 или т. нар. baby boomers ще се понижи с едва 120 паунда.

… и опозицията

Планът не Лейбъристите се противопоставя на идеята на консерваторите за прекратяване гаранцията за пенсионно увеличение и намаляне добавките за отопление през зимата. Той е сходен до този на партията на Мей, но по-повърхностен и без предвидени намаления за пенсионерите, пише изданието.

Лейбъристите предвиждат увеличение на данъка върху общия доход при получаване на възнаграждение над 80 хил. паунда годишно. Очаква се реформата, ако партията на Джереми Корбин управлява, да засегне най-силно хората на около 50-годишна възраст.

Годишният доход на поколението Х при лейбъристите до 2022 г. ще бъде средно със 760 паунда по-нисък от сегашния. Предвижда се милениалите да получават с 580 паунда по-малко, а т. нар. baby-boomers – със 190.

Планът на лейбъристите е най-драстичен в политиката си спрямо милениал поколението, но това донякъде се компенсира от факта, че в бъдеще те ще печелят повече пари, уточнява FT.

Програмите на двете партии обаче се различават в образователната политика. Лейбъристите планират премахването на университетските такси, което би облагодетелствало младото поколение. Консерваторите пък се фокусират върху финансирането на социалните помощи, което би привлякло по-възрастните гласоподаватели.

Следвайте ни в социалните медии