Въпросът, който интересува всички бегачи е колко трябва да продължи тичането. Интересното е, че при бягането за здраве/тренировка/отслабване не е важно разстоянието, а времето.
Най-грубо казано 30 минутно бягане ви дава достатъчно ползи, за да се придържате към тази продължителност – повишено кръвообращение, освобождаване от стреса, подобряване функциите на сърцето и белите дробове, повишен метаболизъм.
И все пак обобщенията никога не са най-добрият вариант, а е хубаво да се вземат предвид индивидуалните нужди.
Начинаещи
Начинаещите в бягането/джогинга не трябва да се изсилват. Хубаво е да започнат с ниско темпо и постепенно да повишават скоростта. За тях е най-добра стратегията тичане-ходене. Тичайте 3 минути и после ходете 1. Повторете това 8-10 пъти.
Ако искате да повишите издръжливостта си
Тук важното е да сте по-дълго време в състояние на бягане. Ако тичате 3 пъти седмично, направете ги 4. Ако тичате по 20 минути, увеличете на 25. Увеличавайте темпото плавно и гледайте да не се изсилвате.
Бягане за мускули
Само по себе си бягането няма да ви помогне да натрупате мускули. Може обаче да повишите издръжливостта и гъвкавостта си като бягате с тежести на ръцете и краката. Добавете към бягането клекове, лицеви опори, напади, коремни преси.
Експлозивните спринтови пробягвания също са добри в този случай.
Тичане за отслабване
Тук ключово е ниското темпо и продължителността – минимум 40 минути. Бягайте не бързо, с еднакво темпо и по възможност без почивки.