Каква е връзката между самотата и настинките?

Хората, които имат силни социални връзки имат по-слаби настинки от тези, които са самотни, откри ново изследване.

Самотните хора обаче не получават по-често настинки от социално активните хора.

Самотата вече е била изследвана за връзки с други физически проблеми:

“Самотата излага хората на риск от преждевременна смърт и на риск от различни физически болести. Научни изследвания показаха, че различни психо-социални фактори, като това да се чувствате отхвърлен или изоставен или просто да нямате активен социален живот кара хората да се чувстват по-зле физически, ментално и емоционално,” обяснява Анджи Лерой, водещата авторка на изследването.

Изследването е включвало нарочното причиняване на настинки при хора, които са били изолирани в хотел за пет дена.

Резултатите показали, че самотните и социално активните хора са получавали настинки по един и същ начин. Но разликата е била, че нестинките при самотните хора са били много по-жестоки отколкото при другите.

Изследването също е показало, че определящият фактор е бил не броя на социалните връзки на хората а тяхното качество. С други думи, добрите приятели са много по-важни от многото познанства.

“Всеки път когато имате болест, това е стресов фактор, който така или иначе е нормално да се срещне. Едно предразположение, физическо или психическо, може да бъде усилено значително от подобни стрес фактори,” обяснява друг автор, д-р Фагундес.

“В този случай последващият фактор е разболяването, настинката, но в други случаи може да бъде загубата на някой обичан, или сериозно заболяване, което също е предмет на нашите изследвания.”

“Лекарите трябва да вземат предвид психологическите фактори под внимание в своята лечебна практика, защото определено ще им позволи да разберат по-добре феномена на конкретното състояние, в което се намира пациента.”

Източник: Obekti.bg

 

Следвайте ни в социалните медии