Има ли значение възрастта за продължителността на брака?

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Когато започнете да излизате с някоя жена, сред първите въпроси, които ви вълнуват е на колко години е тя. Ако разликата е 1-3 години разговорът продължава уверено напред без излишни „сътресения“.

Ако обаче тя е по-възрастна или по-млада с 5-10 години, това се оказва проблем за вашето съвместно бъдеще, твърдят изследователи от университета Емъри.

Те са направили проучване измежду 3000 мъже и жени, според което са установили, че разлика от 5 години (плюс или минус) увеличава риска за развод с 18%, ако разликата е в рамките на 10 години процентът скача до 39.

При възрастова разлика 20 години – вероятността за развод е 95 %. В случай, че партньорите са на еднаква възраст или разликата е в рамките на година, вероятността за развод е 3 %.

И все пак подобно изследване не трябва да е мерило за това на каква възраст трябва да са партньорите, твърди експертът по връзки д-р Джесика О’Райли.

В действителност изследователите по-късно признават, че цифрите за потенциален развод, не са пряко и обвързани с възрастта на участниците и те няма как да предвидят колко голям е рискът от развод.

„Има много други фактори, които определят дали ще имате успешна връзка и брак. Сред тях са културата, географията, семейната история, образованието, приходите, възпитанието и т. н.“, убедена е О’Райли. Според нея разликата от 20 години и повече дори може да бъде нещо добро.

„Това е възможност по-младият партньор да внесе жизненост и динамика във връзката, което да е в баланс с мъдростта и спокойствието, което идва от страна на по-възрастния“, коментира Джесика.

Дамата съветва двойките да не се вторачват във възрастта си, нито да дават ухо на предразсъдъците и коментарите относно нея, защото така са обречени да станат част от нечия статистика.

„Ако се разбирате добре, комуникацията ви е положителна и градивна и се обичате, възрастта няма никакво значение“, категорична е О’Райли.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]