Огнеборците във Варна съветват: Ето какво трябва да правите, за да не ви гръмне газовата бутилка!

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

През периода от началото на годината до сега на територията на Област Варна се забелязва тенденция за увеличаване на инцидентите при ползване на газ пропан-бутан, припомнят от пресцентъра на ОДМВР.

Възникнали са пет пожара с преки материални загуби и девет битови инцидента без преки материални загуби, при които има четирима пострадали.

Причините за произшествия са следните:

  • от неправилно ползване на отоплителни уреди;
  • от небрежност при боравене с открит огън;
  • от техническа неизправност.

Използването на уреди и инсталации с пропан-бутан, крие известни опасности особено, когато не се спазват правилата за пожарна безопасност. Втечненият въглеводороден газ е пожаро и взривоопасен!

За да се предотвратят инциденти при работа с такива уреди е нужно да се спазват следните задължителни изсквания:

Своевременно да се извършват необходимите технически прегледи на бутилките, уредбите, инсталациите и елементите (гумени съединения) към тях.

В никакъв случай да не се предприемат опити за модифициране (приспособяване) на газовите уреди, както и преливане на газ от една бутилка в друга.

При подмяна на бутилка да се проверява годността и за експлоатация, посочена на щампа върху корпуса, поставена от метрологичен орган, което удостоверява, че същата е преминала задължителен хидравличен тест.

Редуцир-вентилът на бутилката да отговаря на изискванията за работното налягане на уреда и да осигурява херметичност.

Да не се пълнят битовите газови бутилки на колонки за зареждане на МПС!

Задължително е бутилките да се пълнят до 80% от обема им в специализирани пунктове. При запълване на целия обем, съществува риск от попадане на течна фаза в горелката, което може да предизвика експлозия.

Не поставяйте газовите бутилки близо до източник на топлина, както и на пряка слънчева светлина (опасно е бутилките да се нагряват над температура от 40 оС).

Не съхранявайте и не ползвайте пропан-бутан в помещения без вентилация. Тъй като пропан-бутанът е два пъти по-тежък от въздуха, е необходимо вентилационните отвори да бъдат в долната част на помещението.

Не допускайте повече от 2 броя бутилки в едно помещение – една работна и една резервна, независимо дали резервната бутилка е пълна или празна.

Не оставяйте газови бутилки в банята, спалнята, мазето, тавана, на коридора и в стълбищната клетка, както и в близост до шахти и общи вентилационни канали. Когато продължителен период не ползвате бутилката, най-добре е тя да се съхранява на открито, хладно и сенчесто място, най-добре в метален шкаф с отвори.

Не обръщайте бутилката надолу, предпазвайте я от удар, не я оставяйте в легнало състояние, не я търкаляйте.

Не проверявайте никога за евентуално изтичане на газ чрез поднасяне на пламък.

Не пушете никога, когато сменяте бутилката.

Не допускайте уредите, работещи на газ, да се използват от децата и не оставяйте сами децата в помещения с газови бутилки и уреди.

Ако бутилката изпуска газ (специфичен мирис на чесън), веднага я изнесете навън, докато все още не се е образувала взривоопасна газова концентрация.

Затваряйте вентила след изключване на газовия котлон.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]