Разбирателството между двама души е нещо, което се случва несъзнателно, инстинктивно. За разлика от неразбирателството, което веднага забелязваме.
Представете си, че стоите в помещение с много хора. Наблюдавате двойка, която комуникира помежду си. Не чувате какво си говорят, не ги познавате, но след 5 секунди може да кажете категорично дали тези двамата са в хармония помежду си или не. Хармонията се забелязва в израженията на лицата им, в жестовете им, в стойките им. Ето това е едно успешно разбирателство.
Наблюдавате друга двойка. Не чувате какво си говорят, но долавяте напрежение в телата им, единият жестикулира, другият сякаш се свива и отбранява, от време на време поглежда към пода, сякаш е виновен за нещо. За същите 5 секунди време можете да се ориентирате, че тези не са в разбирателство.
Как да изграждаме успешно разбирателство?
1. Слушай внимателно събеседника си. Гледай го в очите, кимай, усмихвай се с разбиране и съчувствие. Покажи заинтересованост.
2. Наблюдавай жестовете му и леко започни да го копираш, без да е натрапчиво и смущаващо.
3. Казвай в отговор „аха“, „разбирам“, без да използваш частицата „но“.
4. Наблюдавай позата на човека дали е заключена (кръстосани ръце и крака). Покажи му една отворена позиция – така бавно и постепенно започвате да изграждате помежду си доверие и съгласие.
5. Обърни внимание на тона и височината на гласа, на скоростта на говорене. Опитай се да отговаряш с подобен тон и височина на гласа.
6. Следи дишането на човека срещу теб – плитко ли е, дълбоко ли е и започни да дишаш със същата скорост.
7. Отговаряй, като наблягаш на важни за теб думи на издишане на събеседника ти. Това успокоява и човек минава в състояние на лек транс.
8. Какво точно ти казва човек, има ли съответствие с езика на тялото му?
9. Открий общото помежду ви и се съсредоточи върху това.
10. Не спирай да показваш уважение към човека, да се усмихваш и да се напасваш към него.
Предлагам ти да направиш следния експеримент:
Проведи разговор с поне 3 души. Целта ти е разбирателство. Наблюдавай какво прави всеки един поотделно с тялото си. Експериментирай с имитирането умерено и незабележимо, като обърнеш внимание на следните неща:
Глава – накъде гледа;
Ръце – кръстосани ръце, отворени ръце, ръце на кръста, в юмрук;
Жестове – ръкомаха ли или е по-обран;
Крака – свити, опънати, подгънат единият;
Дишане – бързо, бавно, плитко, дълбоко, повдигат ли се гърдите или корема;
Лице – усмихнато, напрегнато, отпуснато, веждите сбръчкани ли са, мига ли често;
Движения – главата накъде се мърда, краката клатят ли се, ръцете как се движат;
Тяло – цялостна стойка, позата.
Източник: HighViewArt