Вчера, както си вървях, се озовах в хранителен магазин и си купих бонбони М&М. Видях ги, взех ги и ги изядох още преди да бях излязъл от магазина Бях ли гладен? Абсолютно не.
Количеството храна, която приемаме най-вероятно няма нищо общо с това колко сме гладни – твърдят откритията от ново проучване.
След като анализирали информация от 462 предишни проучвания, които изследвали консумацията на калории, а също така и апетита, учените открили, че нивото на глад не е добър предсказател на актуалния калориен прием на даден човек.
Но какво значи това?
Е, ако ядете правилните количества протеини, зеленчуци и въглехидрати, за да поддържате кръвната си захар балансирана, вие все пак може да се чувствате гладни, въпреки че не задължително имате апетит. Когато казвам „чувствате гладни“, имам предвид, че тялото ви ще ви манипулира, за да отидете и да купите сладкото нещо, защото то просто е там и изглежда добре.
„Хранителната индустрия е залята с продукти, които се рекламират на базата на техните променящи апетита съставки. Тези твърдения може би са верни, но те не трябва да значат, че енергийния прием ще е намален.
Например, може да изядете цяла порция храна, за която се твърди, че ще задоволи апетита ви и ще ви държи сити за дълъг период от време, но въпреки това вие консумирате голям брой калории няколко часа по-късно.“ – твърди д-р Бърнард Корф, водещият учен зад проучването.
Не съм експерт по храненето, но моят съвет е да слушате тялото си преди да посегнете към сладкото. Учените определено ще трябва да задълбочат изследването и анализирането на резултатите, за да видят какво точно се случва, когато „призрачният глад“ настъпи.
Независимо от това, слушайте стомаха си и енергийните си нива. В случай, че тялото ви се чувства сито, кутията с бонбони трябва да остане там където е, независимо от това колко апетитна изглежда тя.