7 съвета против вечерното преяждане

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Да пропуснете закуската, да ядете по-малко на обяд – няма проблеми. Обаче да се контролирате на вечеря – много трудно!

Ето 7 съвета, които ще ви помогнат да не се тъпчете преди сън.

1. „Раздробете“ вечерята. Опитайте се да ядете вечер по малко но на няколко пъти. Първият – преди да напуснете работа. Подходящи са извара, кисело мляко, зърнени храни, мюсли или парче царевичен хляб. След това лека закуска вкъщи. Обърнете внимание на домакинската работа, и чак след 20-30 минути вечеряйте. Заради предишните похапвания по-лесно ще се контролирате, ще избирате по-малко мазното и ще дъвчете бавно. Щом престанете да чувствате глад – оставете останалото в чинията!

2. Направете вечерята разнообразна. Колкото повече компоненти включва ястието (например, две парчета от различни видове месо – говеждо и пилешко, два вида гарнитура, лъжица лютеница, боб или царевица, плюс зеленчуци), толкова по-бавно се храните. Съответно се засищате с по-малко. Ние често преяждаме именно поради монотонността на храната. След първите няколко лъжици привикваме към вкуса, забравяме за храната и гледаме телевизия, говорим и ядем, без да забележим, твърде много. Наистина много!

3. Лакомствата след вечеря. В края на краищата, тяхната цел не е да ни нахранят,  а с по-яркия си вкус и аромат да донесат удоволствие, да създадат усещане за комфорт. Не яжте бонбон на празен стомах – само след вечеря, след като вече сте се нахранили с нискокалоричната храна. Яжте бавно, вкусвайки всяка хапка. Бонбонът например, може да бъде нарязан на няколко парчета и парче по парче, бавно и щастливо да се пие чай с него.

4. Разходете се, вземете вана … Често вечер преяждаме за  да се успокоим. Храната е вкусна – а това е добър антидепресант. Но не по-лошо облекчава стреса и вечерната разходка. Ако след това вечеряте, ще бъде много по-лесно да се контролирате. Желанието да се натъпчете намалява ако приемете вана с етерични масла, душ или масаж.

5. Легнете рано. Спокойният сън помага да отслабнете. Благодарение на него и тонусът и настроението са по-добри, което означава, че не ви трябва храна за да си вдигне настроението.

6. Знаете, че можете да си го позволите. Преяждането е плод на забраната за хранене. Човек се бори да избегне вечерното плюскане. Всеки път се кълне се, че сега със сигурност ще издържи. И всеки път се срива. Психолозите наричат това „болезнена фиксация.“ И е един порочен кръг – колкото по-силна е забраната, толкова повече се мисли за забраненото. Но нещата ще бъдат различни, ако знаете че може да хапнете късно вечер – в този случай, вие ще ядете по-малко.

7. Напълнете деня си със събития. И тогава няма да имате време и енергия, за да преяждане. Театър, изложби, кино и други дейности за свободното време – избирайте, търсете! Интересният живот намалява нуждата от храна.

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]