Съществуват редица примери как дори на най-малка площ може да се създаде функционален дом, като например тази къща, която е едва 20кв.м.
Имотът на практика може да се разположи навсякъде – дължината му е 7 метра, а широчината – 3 метра. В двуетажната постройка има на практика всичко – спалня, кухня, баня и дори камина.
„Малката площ на имота не е причина човек да се лишава от комфортно пространство на обитаване”, казва арх. Крис Хейнинг. Той е посветил живота си на работата с пространството и много добре знае как на миниамлна площ да разположи максимално количество предмети. Специалността му са извънградските къщи.
Самият той е живял дълго време в мегаполиси в Япония и Китай, където основният проблем е липсата на финансова възможност на хората да си купят жилище и затова живеят в колкото се може по-малки жилища.
Така че компетентното използване на пространството ме кара да се възхищавам! Въпреки че къщата е малка, изглежда доста просторна. Всеки сантиметър жизнено пространство се използва разумно. Например, на стълбите, водещи към спалнята, кутиите за съхранение са скрити. Има и малка камина.
Трудно е да не се влюбите от пръв поглед в тази макар и малка къща. Тук е помислено за всичко до най-малкия детайл. Навсякъде има шкафове и лавици за съхранение на предмети. Под стълбата, която води към втория етаж също има място за съхраняване на вещи.
На втория етаж е разположено голямо легло, а в дневната има разтегателен диван, което дава възможност на собствениците да приемат и гости с преспиване.
В кухнята има всичко необходимо – вградени уреди и дори малък телевизор за тези, които не обичат да готвят или ядат в пълна тишина. В банята има хидромасажна вана, но размерите са и доста малки, така че по-скоро става за вземане на душ.
Концепцията на извънградска къща, в която да се отседне събота и неделя, би била по вкуса на мнозина и днес Крис успешно обзавежда много подобни мини имоти.