Как да си помогнем сами при аритмия

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Причините за злокачествените аритмии са различни според възрастта. При младите до 30 години те са резултат на вродени структурни заболявания на сърцето – т.нар. кардиомиопатии. Най-честите причини за появата им са:

  • задебеляване на стената на сърцето, познато като хипертрофична кардиопатия. Това е най-честата причина за смърт при професионалните спортисти;
  • разширение на сърцето и нарушаване на помпената му функция;
  • аномалии на коронарните артерии, които кръвоснабдяват сърцето.
  • т.нар. електрични болести, дължащи се на аномалии в електричната система на сърцето, по която се зараждат и провеждат импулсите за работата на сърдечния мускул

При по-възрастните хора аритмиите се дължат най-често на исхемичната болест на сърцето.

Злокачествената аритмия идва внезапно и пациентът просто пада в безсъзнание. В такива случаи се разчита някой външен човек да му окаже първа помощ. Като проблем за България д-р Сардовски посочи, че у нас хората нямат нужната подготовка да оказват първа помощ (реанимация). „Всеки трябва да премине курс на обучение, как се прави сърдечен масаж и реанимация най-общо. В развитите страни това става в курсовете за шофьори. Доказано е, че ако се започне навреме сърдечен масаж, докато дойде линейка с дефибрилатор, това спасява много човешки животи. На изпадналия в безсъзнание пациент не бива да се бият шамари и да се дава вода, защото може да се задави“, заяви лекарят, като уточни, че на падналия трябва да се осигурят проходими дихателни пътища и сърдечен масаж. Той добави, че при някои хора сърдечната функция може да се възстанови сама – една от причините за т.нар. синкоп. 

Доброкачествените аритмии са основно надкамерни и много рядко предизвикват смърт. Причина за появата им е, че извън еклектричната система, по която нормално се провеждат импулсите за работа на сърцето, има огнища, подаващи собствени импулси към сърцето. Така те объркват неговия ритъм.

Д-р Сардовски обясни, че при доброкачествените аритмии пациентът усеща прескачания, сърцебиене и/или има бърз, неравномерен, а понякога и равномерен пулс. По думите му съществуват няколко прийома, които могат да помогнат за временното овладяване на голям процент от тях. „Когато човек усети такава аритмия, при която се замайва, защото му е спаднало артериалното налягане, той трябва по възможност да легне или поне да поседне и да започне да кашля често, с повече напъване. Кашлянето първо поддържа артериалното налягане за известно време, чрез  повишаване на вътрегръдното налягане и второ може да прекъсне някои от аритмиите“, каза той.

Когато аритмията е съпроводена с много бърз пулс, тя може да бъде прекъсната, като се активира нерв, наречен „вагус“. Това става основно по три начина:

  • човек може да бръкне в гърлото си, за да предизвика повръщане;
  • чрез натискане на очите с два пръста, след като се затворят (при здрави очи);
  • човек може да поеме дълбоко въздух и след като запуши устата и носа трябва да се напъва коремната стена, като при ходене по голяма нужда.

Това при 50% от случаите може да прекъсне аритмията, увери д-р Сардовски.

Лечението на аритмиите зависи от това каква е причината за тях. При всички случаи се лекува подлежащото заболяване и при някои от злокачествените аритмии на пациентите се слагат кардиодефибрилатори в комбинация с медикаменти. Това са малки устройства, които се поставят подкожно, като пейс-мейкърите. От тях излизат специални електроди, отиващи в сърцето. Те „засичат“ аритмията и подават ток с цел да се рестартира сърцето. Лечението на аритмиите, свързани с исхемичната болест на сърцето, най-често става с лечение на самата болест.

„В голям процент от случаите това оправя самите аритмии. Ако това не стане, се дават допълнителни медикаменти. Има и съвременни инвазивни методи, т.нар. електрофизиологични процедури, чрез които се търсят огнищата, които подават лошите електрични импулси, за да могат да се премахнат“, обясни д-р Сардовски. Това е т. нар. аблация и е най-ефективния метод за лечение на някои доброкачествени аритмии, появяващи се при структурно здрави сърца. С нея огнищата, подаващи неправилно импулси към сърцето, се премахват неоперативно. „Влиза се най-често през вени на краката и с електроди се отива при въпросните огнища. Те се премахват с помощта на височестотни радиовълни, студ и други методи“, каза лекарят.

Има и две важни, принципно доброкачествени аритмии – предсърдно мъждене и трептене), които могат да се появят и при болни, и при здрави сърца. „Някои от пациентите правят лапсус и им казват предсмъртно мъждене, което не е така, но пък ни забавлява нас лекарите. Всъщност, сами по себе си те не са опасни директно за живота, но пък са рисков фактор за образуване на съсиреци в една малка сърдечна кухина. Те най-често отиват по кръвотока от сърцето в мозъка и причиняват тежки инсулти. Поради това, се изисква приемане на специални противосъсирващи медикаменти, които пречат на образуването на тромбите, ако не може да се премахне самата аритмия“, каза д-р Сардовски. При всички случаи, за да се лекуват аритмиите, трябва да се разкрие причината за тях, а за това е нужен много добър специалист кардиолог, добави той.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]