Сърцата стават „по-млади“, дори и в средна възраст, с упражнения

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

С напредването на възрастта, дори и да сме здрави, сърцето става по-малко гъвкаво, по-твърдо и справедливо не е толкова ефективно в преработването на кислорода, колкото преди.

При повечето хора първите признаци се появяват през 50-те или началото на 60-те години. И сред хората, които не упражняват, основните промени могат да започнат още по-рано.

„Сърцето става по-малко и по-твърдо“, казва д-р Бен Левин , спортен кардиолог в Югозападния медицински център на Университета в Тексас и директор на Института за упражнения и екологична медицина в Texas Health Presbyterian Hospital в Далас.

Помислете за сърдечния мускул като гумена лента, казва Левин. В началото гумената лента е еластична и гъвкава. Но я сложете в чекмедже за 20 години и ще излезе суха и чуплива.

„Това се случва със сърцето и кръвоносните съдове“, казва той.

Този вид скованост може да се влоши, отбелязва той, което води до задух и други симптоми на сърдечна недостатъчност , неспособност на сърцето ефективно да изпомпва кръв към белите дробове или цялото тяло.

За щастие в средата на живота си, Левин открива, че дори и да не сте били запален тренировъч, да се оформите сега може да  ви помогне да възстановите стареещото си сърце. Той и колегите му публикуваха последните си открития в списанието “ Circulation“ на американската сърдечна асоциация .

Изследователският екип набира лица на възраст между 45 и 64 години, които водят предимно заседнал начин на живот, но иначе здрави.

Живеещият в Далас Тексас мениджър Mae Onsry е бил 62-годишен. Отглеждане на две деца и работа на пълен работен ден, тя казва, че никога не е имала време за упражнения, въпреки че тя знаеше, че е важно за нейното здраве.

„Имам моите хобита“, казва Онис, включително бални танци и градинарство. Но това не беше нищо рутинно, нищо „дисциплинирано“, казва тя.

Така че, когато видяла флаер за проучването на Левин, тя се регистрирала – заедно с 52 други доброволци – за двугодишно обучение.

Участниците бяха разпределени на случаен принцип в една от двете групи. Първата група се занимава с програма за неаеробно упражнение – основна йога, тренировка по балансиране и тренировка по тегло – три пъти седмично. Другата група, в която се намираше Onsry, беше назначена за треньор и направи умерено-високо интензивно аеробно упражнение в продължение на четири или повече дни в седмицата.

След две години групата, която прави упражнението с по-висока интензивност, е видяла драстични подобрения в здравето на сърцето.

„Ние взехме тези 50-годишни сърца и върнахме часовника обратно на 30- или 35-годишно сърце“, казва Левин. Техните сърца обработиха кислорода по-ефективно и бяха значително по-малко схванати.

„И причината, поради която са станали толкова по-силни и по-здрави“, казва той, „е, че сърцето им вече може да се напълни много по-добре и да изпомпва много повече кръв по време на тренировка“.

Сърцата на тези, които се занимават с по-малко интензивни практики, не се променят, казва той.

Ключова част от ефективния режим на тренировка е тренировката с интервал, казва Левин – кратки изблици на упражнения с висока интензивност, последвани от няколко минути почивка. Проучването включи това, което често се нарича 4×4 интервали .

„Това означава, че четири минути при 95% от максималните ви способности, последвани от три минути активно възстановяване, повтаряни четири пъти.“

Повтарянето на интервалите спомага за укрепването както на сърцето, така и на кръвоносната система.

„Сладкото нещо в живота, за да се измъкнеш от дивана и да започнеш да тренираш [ако не си вече] е в края на средната възраст, когато сърцето все още има пластичност“, казва Левин. Възможно е да не можете да обърнете стареенето на съдовете, ако чакате.

Всеки, който има намерение да започне това, или подобна програма за упражнения, казва Левин, трябва първо да се консултира с лекаря си и да попита за индивидуални здравни проблеми, които първоначално биха могли да изискват по-малко интензивна програма.

За Мае Онстър, който сега е на 65 години, проучването се променя. Днес тя упражнява всеки ден от седмицата, ходене и джогинг най-малко пет мили около езерото близо до дома си.

Ако тя пропусне един ден, тя казва, че просто не се чувства толкова добре физически. Режимът също е помогнал на психичното й здраве.

„Не съм мрачна“, казва тя. – Искам да кажа – щастлива съм.

„Много изследвания, които са направени, които гледат на [сърдечно-съдовото] здравеопазване, гледат на подобрения в рисковите фактори като високо кръвно налягане, холестерол и диабет“, казва Голдбърг. „Но това проучване специално разглежда функцията на сърцето – и как сърдечната функция може да се подобри с физически упражнения.“

Голдбърг казва, че откритията са чудесен старт. Но проучването е малко и трябва да се повтори с далеч по-големи групи хора, за да се определи точно кои аспекти на тренировъчната рутина правят най-голямата разлика.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]