Хейтъри могат да бъдат всички – някой от семейството ви, приятел, учител, колега, шеф или случаен човек, срещнат на улицата или в интернет.
Хора, които са ви били близки, могат да се обърнат срещу вас. Затова трябва да знаете как да се справяте с тях.
Заплахите биха могли да са от различно естество: просто лигавщини, нескопосани бъртвежи на болен ум или твърде лоши – смъртни, правни, застрашаващи бизнеса или семейството ви и други.
Без значение какво правите и с какво се занимавате, винаги ще има хора, които да не ви харесват особено, да ви се подиграват, да клюкарстват по ваш адрес, да ви заплашват и дразнят.
Ето няколко съвета и обяснения как да се справяте с хейтърите:
1. Те правят всичко това заради тях самите
Тези, които мразят, също се и страхуват от нещо, даже двете неща са взаимно свързани. Естествено, не би било хубаво да се възползвате от това. Често точно поради тази причина те прилагат тормоз върху останалите, за да пренебрегнат своите собствени проблеми. Всъщност вие никога не можете да сте сигурни какво точно е в главите им, но в повечето случаи става дума за хора, които си избиват комплексите върху останалите. Това не е ваша работа, по-добре го пренебрегвайте. Въпреки че понякога е възможно, даже без да го искате, да се отдадете на страха и да приемете гнева насочен към вас доста тежко.
2. Те правят всичко това и заради вас
По принцип, колкото и да се опитвате да не мислите за „лошите, които говорят против вас“, има такива, които просто успяват да влязат под кожата ви. Особено ако е някой близък до вас човек и знае точно как и с какво да ви засегне. В такъв момент вие затъвате още повече, защото дълбоко в себе си знаете, че може и да се окаже прав. Започвате да мислите само за това, което сте чули по ваш адрес, и ето че те са на крачка пред успеха си, вече са във вашата глава и определят мислите ви. Има и добра новина:
Ако сте обект на хейтърска атака, то поне може да сте сигурни, че някъде жънете невероятен успех – няма да ви нападат без нищо, това са болни, много завистливи, малки и безсилни хора.
3. Правилото „24 часа“
Когато някой ви е обидил, вие сте неприятно засегнат и в лошо настроение. Особено ако атаката е публична, независимо дали тя е в обкръжението ви от офиса, в приятелския кръг или в интернет. Правилото „24 часа“ работи почти винаги. Ако в следващите 24 часа не отговорите на нападките, те престават. Ако обаче отговорите дори веднъж, то тогава часовникът започва да отброява наново и трябва да изминат още 24 часа. Точно и заради това има войни, които продължават столетия. Нито една от страните не се отказва от ответната реакция, а хората са горди… Ващите „зложелатели“ понякога нямат причина да ви мразят, но независимо от вашата реакция, те никога няма да променят мнението си за вас. Промяната е нещо изключително трудно, затова и няма смисъл да реагирате на нападките с нападки.
4. Хейтърството е заразно и се предава
Гневът е една от най-неподвластните на разума емоции. В някои религии се твърди, че трябва да се проявява състрадание към враговете. Това наистина е много трудно. Поради тази причина хейтърството се предава като лош вирус и когато някой ви нападне, вие сте склонни да отвърнете със същото почти веднага и съвсем необмислено. Затова трябва да го преодолеете и да приложите правилото „24 часа“. Не е лесно, но ако беше, нямаше да е такова предизвикателство!