Точен календар на градинаря – кое кога се сади? (първа част)

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Зеленчуците и билките собствено производство са не само свежи и вкусни, здравословни и полезни.

Затова ви е нужен календар, който да ви ориентира кога през годината и какво трябва да засаждате в собствената си градина, на прозореца или на терасата.

Март

Моркови – сложете семената от моркови в рохкава почва, обогатена с компост. Редовното поливане е много важно.

Босилек – тази ароматна билка чудесно може да се отглежда в леко песъчлива почва в саксия. Семената не трябва да са покрити с пръст, тъй като са твърде чувствителни към слънчева светлина.

Спанак – разсадът трябва да е покрит с фолио до ранна пролет.
За него е най-добре да изберете слънчево място или най-много – шарена сянка. Непременно избягвайте влажна почва в лехите.

Магданоз – разсадът трудно се отглежда в саксия. Тази билка се нуждае от много светлина, но да не бъде изложена на директно слънце.

Не го поливайте, докато най-горният слой на почвата не изсъхне напълно, защото растението много бързо ще загине.

Салата – когато садите салата, внимавайте семената да са посадени в горния слой на почвата, за да може въздухът да циркулира под листата.

Не прекалявайте с поливането, защото салатите ще изгният.

Лук (кромид) – лукът започва да покълва още при температура от 2-3 градуса. Затова може да го посадите много рано в лехи на открито. За предпочитане – в добре наторена почва.

Праз лук – най-добре посадете семената в дълбоки саксии.

Щом листата излязат добре нагоре, трябва да го поливате само когато почвата е напълно суха,пише „Журнaл“. Празът ще е готов 16-20 седмици след засаждането.

Април

Репички – трябва да се засадят на дълбочина 1 см. Редовно трябва да прекопавате почвата, за да остане непрекъснато рохкава.

Важно е и редовното поливане, защото репичките не трябва да стоят в суха почва.

Джоджен – може да засадите джоджен и в леха, и в саксия. За предпочитане е да бъде на сухо, топло и защитено от вятър място. Тогава билката се отглежда много лесно и има нужда от малки количества вода.

Грах – нуждае се от достатъчно слънце и въздух. Семената се садят директно в лехите и се притискат надолу.

Тези сортове растат нависоко и по-късно трябва да бъдат подсигурени с телена мрежа, по която да пълзят.

Червено цвекло – тъй като малките грудки имат много дълбоки корени, те се нуждаят от дълбока почва. За предпочитане е да ги торите с торове, съдържащи хлорид.

Източник: novinibg.net

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]