10 полезни съвета, когато обмисляте собствен бизнес

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Обмисляте собствен бизнес? Ето няколко важни съвета, на които трябва да последвате:

Стъпка 1: Решете какъв продукт или услуга ще предлага вашият бизнес

За да решите най-правилно това, отговорете си на няколко въпроса:

Какво имате да предложите?

Какво ви прави експерт?

  • Имате ли необходимите образование и опит, за да бъдете успешен или се нуждаете от обучение? Дали продуктът или услугата е нещо, от което има нужда?
  • Това сезонен продукт или услуга ли е или може да се ползва целогодишно?
  • Дали това е прищявка или е нещо, което ще продължи във времето?
  • Колко чувствителен е маркетингът на този продукт или услуга към общите икономически условия? Когато икономиката е слаба, как смятате, че вашият бизнес ще бъде засегнат?
  • Имате ли страст към това да го правите или само се забавлявате с тази бизнес идея? Доколко парите са факторът, който ще ви тласка към успеха? Ще се радвате ли да го правите, дори да не е толкова доходоносно в началото?

Поговорката: „Прави това, което обичаш, обичай това, което правиш“ не трябва да се приема с лека ръка. Вашият бизнес ще бъде вашият доход и трябва да бъде нещо, в което вярвате.

Едно от предимствата на това е, че можете да превърне хобито си в бизнес. Не избирайте идея, за която сте сигурни, че ще ви бъде трудно да се мотивирате в реализацията й.

Стъпка 2: Познавайте своя пазар и конкуренцията си

Дори да имате страхотен продукт или услуга, но без купувачи, все едно нямате бизнес. Да познавате вашия пазар, това, което иска и се нуждае, и това, което го вдъхновява да купува, е от решаващо значение за успеха ви.

Това означава да откриете целевия пазар и да му предложите уникален продукт или услуга, която ви отличава от другите.

Ето няколко неща, които да вземете предвид:

  • Кой ще купи вашия продукт или услуга?
  • Кои са потенциалните ви клиенти? „Всички“ е грешен отговор. Кой ще се нуждае от услугата, която предлагате? Майки със средни доходи? Заможни мъже със собствен бизнес?
  • Услугата ви за бизнеса ли е или за потребителите?
  • Какво е особеното на това, което предлагате?
  • Имало ли е вече подобен продукт или услуга? Ако имате конкуренти, колко са те?
  • Какво ви различава от конкуренцията? Възможно ли е да бъдете по-бързи, по-евтини, по-ориентирана към услугите и т.н.?
  • Как вашият продукт или услуга да отговаря на необходимостта от вашия целеви пазар? Какви ползи носят?
  • Какво е вашето стойностно предложение? Какво е вашето конкурентно предимство?

Използвайте цялата тази информация, за да направите вашия маркетингов план, да определите вашия целеви пазар.

Стъпка 3: Уверете се, че можете да се справите със задачите

Има много хора, които се опитват да започнат бизнес у дома. Наред със задачите обаче, те трябва да се справят с главоболие, изисквания, умора и бавни резултати.

Ако не можете да работите по този начин – под напрежение и да изпълнявате срокове, този тип бизнес не е за вас. За да се уверите, че имате сила и мотивация, за да успеете, отговорете честно на въпросите:

Мога ли да се справям всеки ден с общите задачи, необходими за стартиране на малък бизнес изисква, като:

  • доставка на продукт/услуга
  • разпределение на продукт
  • фактуриране/плащания
  • настройки
  • поръчка на консумативи
  • счетоводство
  • маркетинг
  • регистриране
  • отговаряне по телефона
  • проверка и отговор на електронна поща
  • справяне с разочарованията и умората
  • справяне със свръхзадачите

Някои от тези задачи могат да се делегират на виртуален асистент, но много от собствениците на домашен бизнес са сол предприемачи, които започват с малък бюджет и се налага да се справят с всичко. Затова, преди да започнете, се уверете, че може да носите на много задачи, преди да може да си позволите да наемете помощ.

Стъпка 4: Направете списък на всичко, което трябва да направите, за да започнете

Много по-лесно е да завършите всяка задача или проект, ако имате всичко необходимо за работата. Ето някои неща, за които трябва да си помислите:

Домашен офис: За да работите, без да се разсейвате, е препоръчително да имате отделно помещение. Също така, ако имате намерение да вземе помощник, ще се нуждаете от повече място.

Преобразуване на пространство: Ако вашият домашен офис ще бъде в някоя стая, гараж или таванско помещение, което изисква ремонт или промяна на пространството, помислете как и кога ще бъде направено.

Място за инвентаризация, доставки и /или оборудване. Помислете, ако ви е необходимо за бизнеса.

Допълнителни изходи за ток, интернет, разклонители….

Втора  телефонна линия: ще имате ли нужда от стационарен телефон или ще ви трябва само мобилен. Факс, добра интернет връзка, принтери, копирна машина и скенер са друга част от нещата, които може да ви бъдат необходими.

Стъпка 5: Научете рисковете и ползите на правните форми на организация на бизнеса

Преди да започнете малък или домашен бизнес, е време да се запознаете с различните правни форми на организация. Ще работите ли като едноличен търговец, дружество с ограничена отговорност (ООД), в съдружие?

Стъпка 6: Запознайте се със законовите изисквания, за да стартирате домашен бизнес

Въпреки че е изкушаващо да създадете магазин и да започнете да продавате веднага, има определени законови правила, които трябва да следвате. Какви продукти ще предлагате, трябват ли ви някакви специални разрешителни, отделни помещения за съхранение, има ли ограничения за вида на продуктите, които съхранявате?

Ако бизнесът ви е свързан с деца, домашни любимци – проверете всички необходими документи, с които трябва да се сдобиете.

Помислете за защита на интелектуалната собственост, ако се занимавате с подобен бизнес, помислете за патент на търговска марка или авторски права.

Стъпка 7: Застраховка на бизнеса

Когато започнете бизнес, вие потенциално излагате себе си, дома и семейството си на различни рискове. Трябва да помислите и за това как ще управлявате тези рискове. Преценете нуждата от:

Здравно осигуряване: Има много варианти за здравни грижи за самостоятелно заети лица. Ключът е да се намери вариант, който работи най-добре за вас и вашето семейство.

Допълнителна застраховка за дома с покритие за бизнеса – редовната жилищна застраховка не може да покрие разходите, свързани с бизнес у дома. Проверете политиката на вашата застрахователна компания, за да ви предложат и обезщетения при такива рискове.

Застраховка на колата: ако използвате колата си в бизнеса, може да се наложи допълнително покритие.

Стъпка 8: Определете началните си разходи 

Въпреки че можете да започнете домашен бизнес почти без пари, това не означава, че няма да имате някакви разходи и дори да сте на загуба известно време. Изчислете началните си разходи, специфични и допълнителни.

Предвидете и разходи като такива за:

  • адвокат или счетоводител
  • офис мебели и оборудване и материали, необходими за вашия продукт или услуга
  • бизнес лицензи и други такси (т.е. франчайзингови такси, разрешителни и т.н.).
  • строителните разходи, разрешения, ако трябва да се строи или променя нещо
  • разходите на интернет страница – име на домейн, хостинг, уеб дизайн (ако се наеме професионален
  • дизайнер)
  • визитки и други печатни рекламни материали
  • други елементи, които са специфични за вашия бизнес

След като сте си направили списък, потърсете начини да намалите разходите и да финансирате бизнеса си, без да навлиза в дългове. Например, може да използвате настоящия си компютър и принтер, може ли да уредите бартер за дизайн на сайта?

Помислете и за допълнителните разходи, които ще имате, работейки от вкъщи – комунални услуги, телефон, по-високоскоростен интернет…

От къде ще дойдат средствата за първоначална инвестиция – спестени, продажба на активи, партньорство, заем?

Преценете дали ще може да си позволите да работите определено време, без да имате печалба, без това да се отрази на семейството и домакинството.

Стъпка 9: Изчислете приходите си

Вие не само ще имате нужда от пари, за да започнете, но и за да останете активен. Целта е да печелите достатъчно, за да покриете своите разходи за дейността, както и да реализирате печалба.

Ето някои допълнителни въпроси, на които да отговорите:

  • Колко трябва да продавате като количество продукти или часове на услугата, за да осигурите достатъчно средства?
  • Каква е вашата целева печалба и как ще я постигнете?
  • Как определяте цената на вашия продукт/услуга?

Стъпка 10: Търсете подкрепа на семейството за вашия бизнес

Подкрепата на семейството ви ще бъде много по-важна, отколкото си мислите. На членовете на семейството може да се наложи да правят жертви или да променят нещо в начина на живот, за да се впишат във вашия бизнес.

Те трябва да знаят какво правите и как това може да ги засегне. Ако имате съпруг/a и деца, които живеят с вас, вашият бизнес ще бъде голяма част от живота им също.

Разговорите са от ключово значение, за да ви подкрепят и да ви разберат. Обяснете им намеренията и целите ви, оставете ги да бъдат част от този процес, ако те се интересуват. Попитайте за това какво очакват, ако имат притеснения, опитайте се да разберете откъде идват. Отговорете на техните въпроси, обсъждайте всичко открито и спокойно.

Не позволявайте на вашия бизнес да навреди на семейните отношения.

Източник:  profit.bg

[elfsight_social_share_buttons id="1"]