Защитен вид костенурка умря, заради погълнати пластмасови боклуци

Смайващи фотографии на пластмасови парченца, гумени ластичета и други остатъци, открити в стомаха на защитения вид, подчертават кризата с увеличаващото се замърсяване на моретата след широко разпространената смърт този месец.

Ветеринарните лекари са се опитали да спасят костенурката, като я хранят интравенозно, но са успели да извадят боклука едва след смъртта й.

Няколко дни след като кит загина, защото беше погълнал голямо количество пластмасови отпадъци, защитен вид костенурка умря по същата причина в Тайланд.

“Тази година 50 процента от костенурките, които намираме изхвърлени от водата на плажовете, са болни заради погълнати пластмасови боклуци” – каза ветеринарят Верапонг Лаовечпразит, който се опита да спаси с екипа си злощастното животно.

В миналото само около 10% от зелените костенурки са погълнали пластмаса или са претърпели инфекции след като са влезли в контакт с отпадъците. Но тази година около 50% от инцидентите са свързани с боклука.

Тайланд е сред държавите, които замърсяват най-много океаните с пластмасови отпадъци. Заедно с Китай, Индонезия, Филипините и Виетнам, те изхвърлят четири милиона тона пластмаса във водата, което е половината от отпадъците в моретата по света.

Най-малко 300 морски животни, сред които китове, костенурки и делфини, умират годишно в тайландски води заради замърсяването им с пластмасови отпадъци.Marine debris that was washed ashore covers a beach on Laysan Island in the Hawaiian Islands National Wildlife Refuge. (Susan White/USFWS)

Следвайте ни в социалните медии