Heизвecтнo зa мнoгo xopa, ĸopиaндъpът e пълeн c пoтeнциaлни пoлзи зa здpaвeтo, ĸoитo пoвeчeтo xopa нaпълнo пpoпycĸaт, ĸoгaтo xвъpлят тaзи гapнитypa в бoĸлyĸa, cлeд ĸaтo ядaт xpaнaтa cи.
Toй имa eдинaдeceт ĸoмпoнeнтa oт eтepични мacлa, шecт типa ĸиceлини (вĸлючитeлнo acĸopбинoвa ĸиceлинa, пo-извecтни ĸaтo витaмин C), минepaли и витaмини; вcяĸa oт ĸoитo имa peдицa пoлeзни cвoйcтвa.Антибактериално, противогъбично, спазмолитично, газогонно, засилва лактацията при кърмачки, отхрачващо, антисептично, тонизиращо и диуретично.
Последните изследвания показват, че кориандърът има и инсулино-подобни свойства и може да бъде полезен при лечение на някои форми на диабет, тъй като помага за контролиране нивото на кръвната захар.Етеричното масло премахва умората и чувството на нервност и има антисептично, болкоуспокояващо и загряващо действие, поради което се употребява външно в терапията на ревматизъм и артрит.
Още древните хора са открили, че кориандърът е изключително полезен за подобряване на цялостното състояние на организма на здравия човек, а когато налице са проблеми, доказано е, че той успешно се справя с язва на стомаха и дванадесетопръстника, както и с гастрит. Плодовете на растението подпомагат функциите на храносмилателната система, стимулирайки перисталтиката на червата, като по този начин повишават апетита и успокояват болката. Именно поради това се прилага с успех като средство за премахване на газовете в стомаха и за лечение на лениви черва, запек и липса на апетит. Антисептичните му качества намират приложение при грип, простуда, хранителни отравяния.
Отвара от семената и листата на кориандъра могат да пият при някои заболявания на дихателната система-възпалителните процеси в гърлото и белите дробове, като особено ефективно е прилагането му в случаи на остър бронхит и дори при пневмония, като отхрачващо средство. Освен това, той се използва при безсъние и при високо кръвно налягане.
Начин на приложение: вътрешно:една чаена лъжичка смлени сухи семена се заливат с 200 гр. кипяща вода и се оставя да кисне в продължение на час. След прецеждане от запарката се приема 3 пъти дневно преди ядене по 60 гр. за деца от 5 до 7 г., по-20-40 гр. за по-малки деца и по 180 гр. за възрастни.
За външно приложение се ползва кориандровото масло за:
*масаж: при напрегнатост, физическа умора, нервно напрежение, ревматични и артритни болки, грип, простуда.
*бани: при напрегнатост, физическа умора, нервно напрежение, ревматични и артритни болки, грип, простуда, хранителни отравяния, прекомерно образуване на газове в червата.
*инхалации (ароматерапевтична лампа):при напрегнатост, физическа умора, нервно напрежение, ревматични и артритни болки, грип, простуда.
Забележка: Кориандровото масло не бива да се ползва вътрешно.
Кориандърът се използва като подправка още от 5000 пр. Хр., което го прави една от най-старите използвани в света подправки.
Използва се за ароматизиране на хлебни произведения, маринати, сосове, за украса на сандвичи и др.
В супите кориандърът се добавя в момента на кипене, докато в пържените и печените ястия се слага преди началото готвенето.
Също така кориандър може да се добавя към тестото за печене.
Видео: