Организацията на страните, производителки на петрол (ОПЕК), в настоящия се вид не е способна да влияе на ситуацията на петролния пазар. Тя е изчерпана и за да си върне функциите на регулатор, трябва да се реформира и да намери нови лостове за влияние. Това заяви президентът на „Лукойл“ Вагит Алекперов в интервю за Die Welt.
През седмицата същата позиция изказа и министърът на енергетиката Александър Новак. Той няколко месеца преговаря с основни членове на ОПЕК, но финалната им среща за замразяване на добивите на 17 април в Катар се провали. В интервю за РБК Новак заяви, че два месеца по-рано е било ясно на всички, че Иран – ключов износител от ОПЕК – няма да участва в схемата, докато не постигне ниво на добив преди налагането на международните санкции. Въпреки това половин час преди началото на церемонията за подписване на споразумението Саудитска Арабия е поставила условие и Иран да се включи.
В Доха се събраха 11 от 13 членове на ОПЕК, произвеждащи заедно със 7 гости извън организацията почти половината от петрола в света и контролиращи три четвърти от износа. Сега министърът казва, че ще чака в ОПЕК да се разберат помежду си, но организацията и без това е доказала, че членовете ѝ не спазват договорените квоти за добив и това остава безнаказано.
Както Новак, така и генералният секретар на ОПЕК Абдел ал Бадри казват, че ситуацията в сектора е различна, защото след 2008 г. масово са навлезли технологиите за т.нар. шистов петрол и големи вносители като САЩ са намалили вноса. Така страни – вносители със собствен добив, са станали фактор, различен от ОПЕК, и при опит на петролния картел да вдигне цените те се обръщат към собствени източници, получава се още излишък на пазара и петролът поевтинява още повече.
Никога преди не сме имали работа с източник на петрол, който може така бързо да реагира на промените в цените и да запълва липсващи обеми, каза през февруари Ал Бадри.
Новак смята, че замразяване на добива има смисъл, ако се постигне в следващите 3-6 месеца. След това пазарът ще започне сам да се балансира поради огромен недостиг (около 400 млрд. долара) на инвестиции в добив. За Русия в момента ситуацията е долу-горе нормална и добивът в края на годината ще е на нивото от 2015 г., а средногодишната цена – 40-45 долара за барел, добавя той.
Дневник