Уникалните български проучвания и открития на братя Шкорпил

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Научните интереси на Хермин Шкорпил са в най-различни направления.

Проучванията на чешкия изследовател Хермин Шкорпил бяха представени на изложба, която организира Парк-музей на бойната дружба „Владислав Варненчик”.Освен с археология, той се е занимавал с проблемите на природните науки – географията, геологията, зоологията, ботаниката.

Херменгилд Шкорпил е роден на 08.02.1858г. в град Високе Мито, дн. Чехия. Завършва средно образование в град Хрудим и Пардубице, дипломира се в Института по политехника в Прага и Лайпцигския университет.

Пристига в Източна Румелия  през 1880г., по покана на министъра на образованието Йоаким Груев като преподавател  в Пловдивската гимназия. Преподавал е в Сливен, София, Русе.

Силно впечатлен от богатото културно – историческо наследство на природните забележителности  по българските земи, Хермин посвещава живота си на тяхното проучване и опазване.

През 1882г. издава  “Изкопаеми богатства на България”, а през 1884г. излиза от печат допълнено и преработено издание “Природните богатства на целокупна България”. Изследователят извършва проучвания върху подвижните Златни пясъци, Побитите камъни  и девненските извори.

Хермин и Карел Шкорпил оставят след себе си богато културно и творческо наследство. Интересът им към историята се движи в широк хронологичен диапазон – от праисторията до османския период. С изключителен принос са изследванията върху битката при Варна от 10.11.1444г.

Уникалният личен компас на Херман Шкорпил беше на видно място на изложба.

Братята изиграват значителна роля в развитието на чешко-българските взаимоотношения.

Редица места в България са именувани на братя Шкорпил в знак на почит към делото им.

Хермин е съосновател и на Археологическия музей – Варна.

Братя документират още и релефа на Мадарския конник.

Поставят началото на подводната археология в  България с проучванията си. Изследват антични селища и паметници, сред които Одесос (Варна) и околностите му и участват в проучването на емблематичния за Варна – Аладжа манастир.

Изключително ценно откритие на Хермин Шкорпил  е църквата в м.Джанавара, която и до днес си остава един от най-важните раннохристиянски паметници по българските земи.

Един от най-значимите проучвания на братя Шкорпил са посветени на битката при Варна от 10.11.1444г. и гроба на крал Владислав Варненчик. Изследователите подготвят рисунки, скици, карти, правят обходи и подводни проучвания във Варненското езеро.

Двамата чехи са в основата на създаване на Владиславов отдел в Историческия музей – Варна.

Хермин Шкорпил умира на 25.06.1923г. във Варна.

По негово желание тялото му е положено до основите на християнската църква при Джанавара тепе.

Погребан е с големи почести от признателните жители на Варна.

На погребението присъстват видни общественици, политически и духовни лица, сред които личен представител на Царя, чешкия консул.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]