Всяка една страна има свой стандарт на живот, очаквано ниво на заплащане и цена на потребителската кошница. Сравнението на средното ниво на заплатите в различните страни не показва реалното финансово състояние на жителите им.
Например Австралия е известна с доста високата минимална заплата, но разходите за живот също са доста солени.
Понякога ни се струва, че в скандинавските страни заплатите са високи, но скъпоструващите социални програми изискват плащане на високи данъци.
И така, представяме ви топ 10 страни с най-високи заплати през 2016 г. Класацията ще ви даде повече информация за икономиката им.
10. Белгия
Средна заплата – $48 093 годишно
Белгия има силна и диверсифицирана икономика и задоволително висока, в сравнение с други европейски страни, средна заплата. По обем на БВП Белгия заема 25-о място в света.
Основно преимущество на страната са изгодите, които получават работниците. Например, те разполагат с повече дни отпуск, отколкото американските им колеги.
Заплатите в Белгия се изплащат ежемесечно, като редовно се индексират. Това означава, че правителството всяка година увеличава заплатите пропорционално на ръста на цените на типичните продукти.
9. Канада
Средна заплата – $48 164 годишно
Канадската икономика е една от най-големите в света. Това е напълно логично, като имаме предвид територията на страната. Освен това Канада е една от малкото развити страни, които принадлежат към кръга на едрите износители на нефт.
Държавата е богата на природни ресурси и е един от лидерите в света на пазара на нефт и горска промишленост.
В последно време обаче икономиката й страда поради понижаването на цената на нефта и в частност от девалвацията на местния долар.
Канада е втората страна в света по доказани петролни залежи – след Саудитска Арабия. Страната може да се похвали с развита рибна промишленост и като един от световните лидери в областта на разработването на софтуер и видеоигри.
Високите заплати в Канада се съпровождат от големи данъци. Данъчните постъпления осигуряват на всички жители на страната безплатно здравеопазване и други социални придобивки.
8. Дания
Средна заплата – $49 589 годишно
Дания има силна и разнообразна икономика. Това обяснява високия стандарт на живот. Подобно на други скандинавски страни, тук има и високи данъци.
Данъчните постъпления се използват за финансиране на програми за здравеопазване, образование и социални програми за защита на гражданите с ниски доходи.
В Дания няма минимална заплата, но страната не се и нуждае от такава. Тук е налице най-ниската диференциация на доходите в цял свят.
Разнообразието в датската икономика и високите заплати превръщат страната в една от най-привлекателните за работа. Освен това Дания няма държавен дълг.
7. Холандия
Средна заплата – $51 003 годишно
Холандия е една от най-богатите страни в света по показател БВП на глава от населението. Това означава, че тук заплатите са високи.
Подобна на Дания, в Холандия данъците са високи, както и социалните осигуровки. Това позволява на правителството да осигурява на своите жители редица безплатни услуги.
Икономиката на Холандия е силна и разообразна. В основата й е международната търговия със страни като Германия и Англия.
В Холандия се намира и най-голямото пристанище в Европа. Икономиката е отворена и се характеризира с ниско ниво на инфлация и безработица.
Друг фактор в полза на страната – 35-часова работна седмица.
6. Австралия
Средна заплата– $51 148 годишно
Австралия се слави с висока минимална заплата, която възлиза на 17 долара на час. Това е най-високото ниво на минимална заплата в цял свят.
Освен това работната седмица е 35-часова.
Австралийската икономика заема 12-о място в света по обем на БВП и 5-о място по показател БВП на глава от населението.
Икономиката на страната се базира на сферата на обслужването. Австралия е голям износител на храна, нефт и др. Почти не купува храна от другите страни.
5. Норвегия
Средна заплата – $51 718 годишно
Норвегия е богата на природни ресурси. Тук има много нефт, гори и други.
В Норвегия данъците са високи, а като резултат жителите имат достъп до безплатно здравеопазване и висше образование.
Нивото на безработица в страната е ниско. Постоянно има ръст на продуктивността. За това допринася 30-часовата работна седмица. Благодарение на нея работниците имат време за свободни занимания.
4. Ирландия
Средна заплата– $53 286 годишно
Ирландия е известна с качеството на живот и като една от най-отворените икономики на света. Основен акцент поставя на технологичната промишленост.
3. Швейцария
Средна заплата – $57 082 годишно
Когато говорим за Швейцария, първо се сещаме за качествените стоки и услуги, които страната изнася.
Икономиката й се базира на производството – фармацевтични продукти, часовници, измервателни прибори, музикални инструменти и т.н.
Разбира се, в основата на икономиката стои и банковата сфера. Чуждестранните инвестиции представляват един от важните стълбове в нея. Развит е и туризмът.
Швейцария се смята за една от най-иновативните икономики в света. Тук срещаме един от най-високите показатели на БВП на глава от населението, ниско ниво на безработицата и почти винаги балансиран бюджет.
2. САЩ
Средна заплата – $57 138 годишно
Не е тайна, че САЩ е най-голямата икономика и най-богатата страна в света. САЩ е сред най-големите износители на нефт и световен лидер на фондовия пазар.
Американците имат най-големия чист доход на света, но нямат свободно време, през което да му се радват. Работната седмица е 44-часова.
По ниво на данъците можем да я сравним с Канада, Австралия и Англия.
Макар да е най-богатата страна в света, в САЩ се наблюдава най-голяма диференциация на доходите.
1. Люксембург
Средна заплата – $61 511 годишно
Люксембург е най-малката държава в списъка – и по територия, и по брой жители. Икономиката й се базира на банковата сфера и инвестициите. Това е вторият в света инвестиционен център след САЩ.
Много интернет-гиганти, сред които Amazon и Skype, избраха Люксембург в качеството на своя резиденция. В страната все още се произвеждат различни изделия от каучук, а също така и промишлено оборудване.
Данъците могат да се сравнят по ниво с тези в Норвегия и Дания. Това означава, че макар тук средната заплата да е най-висока, Люксембург не е лидер по показател чист доход.