След внимателно проучване, специалистите разкриха как можем да поддържаме оптималното ниво на хормоните си.
Учените твърдят, че тялото ни синтезира около сто хормона. Шест от тях обаче са изключително важни за женската красота. Те „следят“ за еластичността на кожата ни, съхраняват младостта и отговарят за доброто ни настроение.
Въпреки това, поради ред причини, нещо се прецаква и тялото ни започва да старее преждевременно. Добрата новина е, че съществуват няколко надеждни начина, с които да възстановим баланса на хормоните.
След внимателно проучване, специалистите разкриха как можем да поддържаме оптималното ниво на хормоните си. И всичко това, за да може кожата ни да заблести отново, а ноктите и косата ни да изглеждат повече от перфектно!
Естроген
Естрогенът кара клетките фибробласти да произвеждат колаген и еластин. Когато нивото на този хормон е понижено, се появяват бръчки, гърдите увисват, а лицето се раздува. Вредите, за жалост, не се ограничават само с кожата. Колкото по-ниско е нивото на естрогена, толкова по-бързо се износва организмът ни.
Нивото на естрогена може да се повиши с помощта на храната, която приемаме. Соевото сирене тофу, соевото мляко, кафявият ориз, лененото семе, както и пресните зеленчуци и плодове ще са ви от голяма полза. Учените казват, че месните продукти възпрепятстват производството на естроген, така че най-добре е да намалите консумацията на животински протеин.
Ако ви липсва естроген, можете да използвате козметика, богата на фитоестрогени. Например, в корена на растението женско биле се съдържа ликритин – антиоксидант, който стимулира производството на колаген. Серумите и кремовете с този компонент успешно се борят със стареенето.
Хормон на растежа (соматотропин)
С годините при хората започва соматопауза – състояние, при което хормонът на растежа в кръвта започва да намалява. С понижаването на соматотропина, започва да намалява и мускулната маса, появяват се излишни мазнини и бръчки, настроението се влошава, а издържливостта намалява.
В желанието да съхранят младостта си, много холивудски звезди си инжектират хормон на растежа. Този метод обаче има много неприятни странични ефекти: подуване, главоболие и дори неконтролиран растеж на костите и вътрешните органи.
Нивото на хормона на растежа може да бъде повишено по естествен път. На първо място – чрез физическо натоварване, ходене със скорост 4–6 км /ч, упражнения с тежести. В идеалния случай силовите тренировки трябва да са предшествани от аеробни упражнения.
Резките температурни разлики също стимулират изработката на този хормон. Посещението на сауна или взимането на контрастен душ ще са ви много полезни в тази насока.
Дехидроепиандростерон (ДХЕА)
ДХЕА е хормон с успокояващ и анти-стареещ ефект. За съжаление, организмът ни го произвежда в достатъчни количества само до 30-годишна възраст. След това мускулният тонус започва да пада, кръвоносните съдове стават крехки, кожата губи своята еластичност и всичко това се дължи на ДХЕА.
Нивото на този хормон също може да бъде повишено по естествен път. Само добавете към дневното си меню полезни мазнини, от които организмът ви да го произвежда. Ядки, семки, мазна риба, авокадо – всички те са богати на незаменимите полиненаситени мастни киселини.
За закуска яжте протеинови храни – те помагат в борбата срещу промените в настроението и стабилизират нервната система в самото начало на деня.
Мелатонин
Мелатонинът регулира ежедневните ни ритми или казано с по-прости думи – информира тялото, че е време за почивка. Всички процеси на обновяване на клетките се случват докато спим, а когато този процес е нарушен, хората започват да стареят преждевременно. Заради липсата на мелатонин се образуват бръчки, косата започва да пада, а по кожата започват да се появяват пигментни петна.
Нивото на мелатонин в организма може да се повиши чрез храната, която консумираме – банани, домати, ориз и царевица. Ако искате повече мелатонин, е добре да се откажете от алкохола, тютюнопушенето и кофеина. При употребата им производството на този хормон просто се преустановява. Подобен ефект може да окаже и приемът на някои лекарства – бета-блокери, сънотворни и противовъзпалителни препарати.
Мелатонинът може да се приема и под формата на таблетки, които се продават в аптеката. Някои специалисти твърдят, че след 35-годишна възраст е добре липсата му да се запълни изкуствено. Преди да го направите обаче, задължително се консултирайте с вашия лекар!
Кортизол
Високото ниво на хормона на стреса кортизол води до преждевременно стареене. В зависимост от вида на кожата, негативният ефект на кортизола се проявява по различни начини: сив тен, сухота, дълбоки бръчки, повишено омазняване или акне. Този хормон разгражда колагеновите влакна и прави кожата отпусната.
За да понижите нивото на кортизол и стреса, пийте достатъчно количество вода. И малкото обезводняване понижава нивото на този хормон. Дори и да не ви се вярва, една чаша вода ще ви помогне да се отпуснете.
Хранителните добавки с розов златовръх понижават нивото на тревожност и на кортизола. Слушайте хубава музика, защото музикалната терапия също е в състояние да намали стреса, поне така казват учените. Можете и да медитирате. Медитацията буквално кара организма ви да понижи нивото на кортизола без никакви медицински препарати.
Инсулин
Инсулинът повишава нивото на глюкоза в кръвта и когато излезе извън контрол, по кожата се появяват първите признаци на ранно стареене. Високите нива на захар причиняват бръчки и увиснала кожа.
Заради глюкозата процесът, наречен гликация (слепване на молекулите на захарта и протеините) протича по-бързо от нормалното за възрастта, унищожава колагена и еластина, а кожата става крехка и дехидратирана.
За да защитите кожата си, първо трябва да се обърнете към лекаря си, за да разберете какво е нивото на захарта в кръвта ви. А след консултацията със специалист можете да започнете с прилагането на помощни методи.
Можете да използвате кремове и козметика с ретиноиди (витамин А и неговите производни), които стимулират производството на колаген. В козметиката ви задължително трябва да има витамини С и Е и дори зелен чай, които работят като антиоксиданти.
Използвайте слънцезащитни кремове всеки ден, дори и през зимата. Слънчевите лъчи разрушават влакната на еластина и допринасят за бързото състаряване на кожата.