Първите месеци от годината са време за размисъл и за нови решения. Ето защо не е чудно, че много хора си дават някакви обещания, но често се оказват доста лъжливи. Според проучване почти половината от американците взимат някакви решения през януари, но само 8% ги спазват.
По въпроса с финансовите обещания за 2017 г., една трета от американците са си поставили някакви цели, а 49% твърдят, че са постигнали заложените година по-рано.
Предлагаме ви 6 примерни цели, които може да си поставите сега, за да вкарате финансите си в ред по-нататък през годината.
Компанията, за която работите, има финансов план – вие също трябва да имате
Важно е да гледате напред и да си правите някакви планове. „Да нямаш план също е план“, казва Алекса фон Тобел от базирания в Ню Йорк финансов сайт Learnvest . „Но е лош план“, допълва тя.
Важно е да имате идея и да планирате годината – нов дом, бебе, както и да си поставите някакви цели, които гоните. Бъдете проактивни за това, което ви предстои, за да се превърнете в умен и целенасочен потребител, съветват експертите.
Направете си спестовен план – както правите за ваканцията
Повечето хора отиват на почивка с определена сума пари за харчене, това трябва да направите и у дома. Планирането на бюджет може да изглежда трудна задача и съвсем да не е забавна, но е полезен ход, с който може да си спестите евентуални задължения.
Един от начините да направите план е като използвате правилото 50/20/30, където 50% от доходите трябва да отиват за неща от първа необходимост, като например дом, транспорт и комунални услуги; 20% отиват за бъдещето, като пенсионен фонд, образование или спестявания, а останалите 30% за вашия стил на живот, като посещение на фитнес, заведения и ресторанти, пътувания.
Не си позволявайте да трупате задължения
Отделете някаква сума, която имате от месечния си приход и покрийте веднага сметките, които са задължителни. За по-лесно може да автоматизирате плащанията си към определени институции, така че да не забравяте да ги покриете. Потърсете и платформи, които да ви осведомяват веднага за предстоящи плащания и задължения.
Използвайте смартфона си, за да спестявате
Благодарение на някои приложения, може да видите колко ще спестите, ако обедините задълженията си или ако превалутирате. Има много онлайн базирани платформи, които да ви съветват, ако решите да инвестирате или къде да спестявате.
Помислете за пенсионен фонд
Дори да ви се струва, че има много време, хубаво е да започнете да мислите за пенсионните си години от сега. Прегледайте пенсионните фондове и преценете къде е най- разумно да вкарвате някаква сума, която след години ще ви се възвърне.
Ако не ви осигуряват на максимална работна заплата, говорете с шефа си дали има начин да се вдигнат осигуровките ви, макар и за ваша сметка. След години няма да съжалявате за този избор.
Възползвайте се максимално от социалните пакети
Много работодатели предлагат на служителите си хубави социални пакети, като безплатни прегледи, зъболекар, детски грижи, фитнес, договори с туристически агенции… Това са неща, които са част от вашата ангажираност към компанията, затова се възползвайте максимално от тях.
Източник: profit.bg