Париж примамва лондонски банкери с данъчни облекчения

Париж се опитва да привлече лондонски банкери с извънредни данъчни облекчения след Брекзита.

Френският премиер Манюел Валс обяви днес поредица от мерки, най-вече фискални, за засилване на привлекателността на Париж като финансов център спрямо лондонското Сити след вота в подкрепа на излизането на Великобритания от Европейския съюз, предадоха Франс прес и Ройтерс, цитирани от БТА.

Сред обявените мерки е промяна на режима на дошли от чужбина служители, който им позволява да ползват данъчни облекчения.

Този режим ще се прилага за период от осем години вместо сегашните пет, изтъкна Манюел Валс в изказване пред форум, посветен на превръщането на Париж в европейски финансов център.

Премиерът потвърди също така намаляването на корпоративния данък, който постепенно ще бъде сведен до 28 процента спрямо сегашните 33 на сто.

Освен фискалните мерки, правителството предвижда създаване на “единствен входен пункт” с цел улесняване на административните постъпки на чуждестранните компании, желаещи да се установят във Франция.

Службата ще поема изцяло обслужването на компаниите и техните служители и на други езици, освен на френски, като ще отговаря на въпроси, свързани с настаняването им, издаването на документи за престой и обучението на децата.

Училищата ще откриват класове за децата на чужденците, ако е необходимо с обучение на родния им език.

Британският вот за излизане на Великобритания от ЕС засили апетитите на различни европейски финансови центрове, които се надяват да станат по-привлекателни спрямо лондонското Сити.

Франция изпревари Великобритания като пета икономика в света

Франция и Великобритания днес се съревноваваха за петото място в списъка на най-големите икономики в света, като Франция доби преднина след възобновилото се обезценяване на британската лира в резултат на вота за Брекзит.

Това сочат изчисления на Ройтерс, разпространени от агенцията.

Британският брутен вътрешен продукт (БВП) възлиза на 1,864 трилиона лири през 2015 година, според последните налични данни на Международния валутен фонд (МВФ).

Обикновено за сравнение между двете страни се използва средният валутен курс за съответната година.

Ако се вземе сегашният курс, Франция леко изпреварва. След като лирата спадна под 1,17 евро тази нощ за първи път от 2013 година, то това означава, че размерът на британската икономика за 2015 година сега се равнява на 2,172 трилиона евро – по-малко в сравнение с френския БВП на стойност 2,182 трилиона евро за миналата година.

Следвайте ни в социалните медии