Храни за по-добър имунитет през лятото

Да се предпазим от чревните инфекции и летни грипове.

Често става така, че не си обръщаме внимание именно през летния сезон, защото решаваме, че тогава настинките и гриповете са почти невъзможни, а слънчевите лъчи ни правят по-жизнени и здрави. Да, но не съвсем. Понякога се оказва, че именно през лятото имунитетът ни е сведен до минимум. Преминали сме някак през тежката зима, преодолели сме и пролетната умора и ето ни тук- по средата на лятото – тотално изтощени. Понякога, отивайки на почивка, до такава степен се чувстваме уморени, че буквално единственото, което правим, е да лежим на плажа и в леглото, а едва ли някой си представя точно по този начин пълноценната отпуска. Затова, за да имате сили да се забавлявате повече, особено след като ви е напекло силното слънце на плажа, за да сте жизнени и енергични, помислете за имунитета си. Той определено има нужда от грижи и през този сезон, защото летните вируси са не по-малко неприятни от зимните.

Започнете с тези храни за имунитет през лятото

Фибрите – намаляват риска от проблеми с червата. Ще ви предпазят от чревните инфекции, толкова разпространени през лятото. Поради тази причина и за поддържането на силен имунитет през летния сезон, не забравяйте за пълнозърнестите храни.. Накисвайте ядките и семената по тази схема и няма да има проблеми с фталатите. Хляб рядко ни се яде в жегата, а глутенът на белия хляб затормозява функцията на червата, затова е особено важно да опитвате повече пълнозърнести тестени.

Млечните храни – за препоръчване обезмаслени и същевременно богати на лактобацили, които се борят с всякакви болестотворни организми, навлезли в стомаха. В никакъв случай не подминавайте киселото мляко, особено в жегите. Сиренето и кашкавала също не бива да пренебрегвате, но за предпочитане са изварата, кефира, пресните сирена като моцарелата. Замествайте месото с повече млечни продукти. Тараторът е много полезна супа през лятото – той има всичко необходимо, ако се прави по пълна рецепта: кисело мляко, краставици, чесън, копър, начукани орехови ядки. Солта (хималайска) ще задържи течностите в стомаха и не бива да я пропускате.

Плодове и зеленчуци – от всички по много. В този сезон изборът е голям и ако не се възползвате от него, не се надявайте на силна имунна система. Слагайте плодовете в сорбета, домашни сладоледи и като цветно допълнение на лимонади и подобни домашни напитки. Правете салати и студени, сурови супи. Експериментирайте. Вместо сладоледи със съмнителни съставки и срок на годност – фрешове, смутита, мусове, пасирани с кисело мляко. Заредете се с антиоксиданти и най-вече фибри за здрав и редовен стомах. Не ги подминавайте – няма по-полезна храна от отгледан без пестициди и ГМО плод или зеленчук, изяден с апетит в сезона си.

Джинджифил, пресен чесън, ябълков оцет – естествени антибиотици. Тези храни имат пречистващо стомашно-чревната система действие, помагат ни да изхвърлим токсините и другите остатъци от метаболизма. Джинджифилът е естествен антибиотик, на който може да разчитате почти при всякакви състояния. А един едномесечен курс с него би ви подействал изключително освежаващо и здравословно. Същата функция има и чесънът. Ябълковият оцет е с пробиотичен ефект, но и премахва и освобождава стомаха и червата от токсини.

Природата – помнете, че именно контактът с нея помага на организма да се възстанови максимално бързо и да възстанови имунитета си. Обяснението е следното- общуването с природата превключва тялото ни в режим “почивка и възприемане”. Това състояние активира парасимпатиковия дял на вегетативната нервна система. По този начин се установява баланс на всички нива в организма, нищо не притеснява дейността на отделните системи, стресът е забравен. Резултатът е следният- колкото по-дълго време прекарваме в такова състояние, толкова по-силен имунитет изграждаме.

Намалете стреса – не само психическия, но и физическия. Тялото е подложено на стрес през лятото, който няма общо с психическия. Горещините, резките смени на температурите, на които сме свидетели, ангажиментите, които ни принуждават да излизаме навън в жегата, а после да се прибираме на климатиците. Всичко това натоварва. Съобразете деня си с това, тялото да е подложено на възможно най-малко подобни изживявания. През лятото изживяваме и един особен стрес. Цяла година чакаме почивката, че наближи ли, се скапваме да я планираме, да търсим резервации, да организираме пътуване. Честите пък пътувания са причина да сменяме рязко начина на хранене и това си е стрес за тялото. И в двата случая е необходим ден на адаптация. Не хуквайте още на следващия ден да пътувате, а тръгнете ли, вземете малко от храната, която обичайно ядете у дома си, за да не е толкова рязка разликата.

Пътуванията променят начина ни на хранене и по курорти и хотели често ядем храна, за която не знаем как е приготвена, с какви продукти и те с какъв произход са. Ако имате възможност, търсете обичайна храна за вас. Ако искате да опитате нещо местно и по-екзотично, попитайте къде се хранят местни хора. Къде е прясната риба и миди и избягвайте големите места за хранене, където се готви предварително в големи количества. Силно препоръчително за вашето стомашно здраве е да не ядете дюнери, пици и всякакъв джънк фууд.

Грижете се за здравето си, дори когато сте в отпуска. Не се натоварвайте, слушайте сигналите на тялото си и помнете, че стомахът е най-уязвим по време на целия летен сезон, а понякога всичко от което се нуждае тялото ни, е една голяма чаша вода.

Следвайте ни в социалните медии