Учителят Петър Дънов:
“Грехопадението в света започва с месоядството. То не е само един физиологичен акт – зад него стои егоизмът на човека, проявен като пренебрежение към другите живи същества.”
“Знае се, че клетките на животните имат отделителна система, от което следва, че те изхвърлят отпадъчни вещества. Последните се поглъщат заедно с месото, от нищо неподозиращия човек. При убиването (клането) на животното то преживява страх и ужас. В резултат, между тъканите на клетките му се образуват други отрови, които неизбежно попадат в организма на човека.”
“Съществува още един странен факт, малко познат на човечеството: като правило хората не ядат животни, които се хранят с месо, тоест хората не използват за храна хищници (лисица, вълк, котка, куче), а предпочитат тревопасни, защото тяхното месо е по-чисто, по-вкусно и вероятно, по-здравословно. От това неминуемо следва, че човекът, бидейки хищник, е с по-нечисто тяло дори от това на тревопасните животни.”
“Съвсем естествено и бидейки на по-високо ниво на развитие, съвременните хора изпитват неудобство да колят животни, обаче те забравят, че все пак някой трябва да извърши това грозно деяние. В такъв случай месоядците стават неволни съучастници в престъплението.”
Хората трябва да ядат по-малко месо, да имат по-малко деца, да консумират по-малко и да ползват зелена енергия, за да спасят планетата, настояват водещи учени от 184 страни.
Изчерпването на земните ресурси от непрекъснато увеличаващото се население остава най-голямата опасност, пред която е изправено човечеството, смятат учените.
Пророческо писмо предупреждава за предстоящ апокалипсис на Земята и е подписано от над 15 000 учени.
Посланието е озаглавено “Предупреждение към човечеството” и е зловеща визия за съдбата на планетата, съобщи в. “Дейли мейл”.
Писмото е обновена версия на предупреждение от Съюза на загрижените учени, направено през 1992 г. “Човечеството не прави онова, което спешно трябва да се предприеме, за да се съхрани заплашената биосфера”, пишат авторите на декларацията.
През 1992 г. неправителствената организация Съюз на загрижените учени публикува “Предупреждение на учени от целия свят към човечеството”, в което се казваше, че последствията от човешката дейност върху природата могат да доведат до големи страдания на хората и да имат необратим ефект за планетата.
Сега виждането за бъдещето на глобалната научна общност е дори по-лошо.
Според учените предвестниците на апокалипсиса са няколко промени, настъпили на Земята през последните 25 г.:
Количеството прясна вода на глава от населението в световен мащаб е намаляло с 26%.
Броят на океанските “мъртви зони” – места, където не може да се живее поради замърсяване и липса на кислород – се е увеличил със 75%.
Близо 300 милиона акра гори са изсечени предимно за да се освободи място за земеделска земя.
Световните въглеродни емисии са се увеличили с 62%, а средната температура продължава да се покачва.
Човешкото население се е увеличило с 2 млрд. души, което е около 35%.
Общият брой на бозайниците, влечугите, земноводните, птиците и рибите в света е намалял с 29%.
Единственото позитивно нещо от първото предупреждение преди 25 г. е свиването на дупката в защитния озонов слой на планетата, която е широка 19,6 млн. кв. км. Тя е повече от 2 пъти по-голяма от размерите на САЩ, но е с 3,4 милиона кв. км по-малка от миналата година ис 8,5 милиона кв. км по-свита от 2015 г.
В момента озоновата дупка е най-малка от 1988 г. насам, твърди НАСА. Експерти обясняват, че това се дължи на постепенното премахване на химикалите, които разрушават озоновия слой.
“Бързото ограничаване на озоноразрушаващите вещества доказва, че можем да направим положителна промяна, когато действаме решително”, посочват учените. Има растящи доказателства, че
Земята е навлязла в шестото масово измиране, което е предизвикано от хората.
“Бързото ограничаване на озоноразрушаващите вещества доказва, че можем да направим положителна промяна, когато действаме решително”, посочват учените. Има растящи доказателства, че Земята е навлязла в шестото масово измиране, което е предизвикано отхората.
“Ние сме в състояние на масово измиране, което е антропогенно. Това е нещо, което не може да оправим. Ако загубим 50-70% от видовете на планетата през този век, както учените алармират, че ще стане, ако продължим да действаме както досега, няма да има връщане назад”, казва проф. Айлийн Крист от Вирджиния.
Въпреки че ситуацията е мрачна, ние сме в състояние да обърнем тежките тенденции, смятат учените. Авторите на писмото правят 13 предложения, които ще помогнат на Земята да се възстанови. Създаване на природни резервати, по-малко изхвърляне на храни, разработване на екологични технологии и създаване на икономически стимули за промяна на начините на консумация ще помогнат на планетата.
“Глобално средната класа се увеличава много бързо.
Това, което хората пропускат, е какво се случва по средата. А то от гледна точка на околната среда е най-важно. Бързо разрастване на средната класа, която в момента възлиза на над 3 милиарда и се очаква до 2050 г. да се увеличи до 5 милиарда души”, казва проф. Крист. Точно хората от средната класа оставят най-сериозен въглероден отпечатък.
Те купуват коли и уреди, ядат повече и пътуват повече.
Едно от потенциалните решения е да се стабилизира населението.
Ако намалим размера на семейството, моделите на потребление не нарастват толкова много.
Това може да стане чрез осигуряване на сексуално образование и курсове по отношение на семейното планиране.