МВР задвижи поръчката за електронно ЕГН в личните карти

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Системата трябва да е готова не по-късно от края на ноември 2018 г. и ще струва около 13.2 млн.лв.

Системата за електронна идентификация, с която най-накрая трябва да станат възможни и масови административните услуги чрез интернет, трябва да е готова не по-късно от края на ноември 2018 г. и ще струва около 13.2 млн. лв. Министерството на вътрешните работи публикува обществената поръчка през изминалата седмица и ще събира оферти на заинтересованите фирми до края на юни.

Крайната цел е администрацията да разпознава безопасно всеки гражданин онлайн, да предоставя услуги и да разпознава транзакции чрез интернет. С други думи, човекът Х трябва да може да получи свидетелство за съдимост или да плати данък или глоба онлайн с минимални усилия, без да се среща с чиновник и да чака да опашка. От своя страна пък институциите трябва да могат да проверяват например данъчните задължения или платените осигуровки на някой по служебен път, без да искат хартиена информация от него. С въвеждане на електронната идентификация трябва да отпадне нуждата от различни профили и потребители за различни държавни системи като НАП, НОИ, системата на съдилищата и други.

Обществената поръчка на МВР е стъпка от общо 30 приоритетни проекта, които трябва да бъдат задвижени през 2017 г. и се финансират от Оперативната програма „Добро управление“. До края на годината трябва да започнат поръчките за надграждане например на системите на НАП, Имотния регистър и кадастъра, съдебен статус. Според Държавната агенция „Електронно управление“ проектите ще покрият 80% от всички транзакции между гражданите, бизнеса и държавата.

Условията на поръчката

МВР търси компания с опит във въвеждането на интегрирани информационни системи с предоставяне на данни в реално време, с център за управление, софутер и „специализирани крайни устройства“ в последните три години. Такива са например доставчиците на електронни подписи. Според регистъра на Комисията за регулиране на съобщенията такива са „Информационно обслужване“, „Банксервиз“, „Инфонотари“, „Спектър“, „Сеп България“ и „Евротръст технолоджис“. Според източници на „Капитал“ в търга трудно ще може да се включи самостоятелно български играч без международен партньор.

Сред световните компании с такъв опит са холандската Gemalto, френската Morpho и германската Veridos. Последната вече има опит от работата по подобни проекти в България, след като спечели поръчка за поддръжка на системата за лични документи за две години.

Какво е е-идентификацията

Националната система за е-идентификация е подобрена и по-защитена версия на електронния подпис. За разлика от него тя трябва да е максимално улеснена, да работи с всички браузъри, операционни системи и мобилни устройства и да е безплатна (след първоначалното издаване на е-ид).

Носителят на „електронния ЕГН“ може да е чип в личната или друга карта, USB устройство или мобилен телефон. Със системата трябва да се появи и портал за гражданите, в който всеки да може да провери коя администрация е искала справки за негови данни и кога. Всеки трябва да може да свърже и данните за кредитна и дебитна карта или PayPal акаунт, така че да извършва директни плащания за административни услуги или задължения към държавата. Институциите пък ще имат единен начин за достъп до гражданите – всеки ще може да посочи по какъв начин иска да получава известия например за извършени услуги или задължения.

Електронната идентификация трябва да улесни значително и българите в чужбина. Те ще имат право да си издават е-ид, с което ще имат дистанционен достъп до административни услуги в България. Системата трябва да е и в основата на бъдещото гласуване по интернет.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]