Масови проверки започват данъчните и МВР в кварталните автосервизи в близките дни.Съвместните операции ще продължат редовно чак до 2018 година.
Смята се, че всяка втора работилница е нелегална, а потъналите от спестени данъци и осигуровки пари се оценяват на десетки милиони лева годишно.
Крадени части продавали освен това в много от сервизите.
Данни на комисията по транспорт в парламента показват, че над 10 000 сервиза в страната работят на черно и над тях не се упражнява никакъв контрол.
Проблемът идвал още от 2000 г., до когато е имало правила. След това обаче дейността на монтьорите е била прехвърлена към Закона за занаятите, където не била регламентирана ясно.
В резултат на тази промяна в момента всеки търговец можел да отвори сервиз, като се сдобие с нужната регистрация, без обаче да покрие изисквания за техника и квалификация на работниците.
Сервизите не давали гаранция за ремонта и използваните части. Много от тях не издавали на клиентите си и касови бележки.
Данните от парламента се припокриват и с тези на НАП, откъдето твърдят също, че всеки втори сервиз в страната е фантом.
Само в последните дни преди коледните празници са били проверени над 200 работилници в цялата страна, като почти при всички данъчните са открили нередности.
Незаконните работилници се укриват най-вече в частни гаражи и големи халета, които отвън изглеждат празни, пише „Монитор”.
Нито един от служителите в подобен сервиз няма легален трудов договор, нито внесени осигуровки. Освен това липсват и касов апарат, касова книга и каквито и да било финансови документи.
От Съюза на българските автомобилисти апелираха за изготвянето на закон, който да предвиди въвеждането на задължителна регистрация на всички авторемонтни търговски обекти и създаване на регистър.
СБА иска също въвеждане на задължителни „сервизни картони“ за всяка кола. С тази стъпка например ще може да се ограничи и превъртането на километражите.