Според учените мозъкът ни обработва по около 60 000 мисли на ден, от които 80% са отрицателни, което означава, че 45 000 негативни мисли минават всекидневно през ума на повечето хора.
Как да изгоним негативните мисли?
Робин Шарма, който е автор на бестселъри, благодарение на познанията си върху мотивацията и развитието на личността, предлага решение на този проблем, което нарича „методa на ластика“.
Нужен ви е просто един ластик, за по-суетните може и с мънисто, който да носите на китката си. Техниката се състои в следното: когато усетите, че започвате да потъвате в отрицателни мисли, да ви обзема паника и притеснение, опъвате ластика и го пускате, така че са усетите болка.
В един момент ще видите как ще внимавате повече какво си мислите, тъй като подсъзнателно ще свързвате негативните мисли с болката. Мозъкът свиква да избягва болката и нежеланите мисли постепенно се разреждат.
Може и да не вярвате, но онова, което мислим, оказва огромно влияние върху това, което ни се случва. Старите навици разчитат на здрави и утъпкани нервни пътеки, които използваме с най-малко усилие.
Такъв навик е т. нар. „предъвкване“ на едни и същи неприятни мисли в главата ни, които се връщат отново и отново в отговор на най-различни събития.
Мозъкът избира утъпканата пътека, която обикновено е вариация на „аз съм пълен идиот“, „никой не ме обича“, „никога няма да успея да направя X, Y, Z“ и т.н. Подобно „предъвкване“ стои в основата на тревожността и депресията, сочат редица психологически изследвания.
„Методът на ластика“ помага да тренираме мозъка си да изгражда нови връзки, като отклоняваме вниманието му от познатите страхове и недоволства, и го насочим към нови и вълнуващи преживявания и усещания. Опитайте още сега.