Здравословното хранене означава чиния, изпълнена с цвят. Плодовете и зеленчуците се предлагат в пет основни категории цветове: червено, оранжево / жълто, лилаво / синьо, бяло и зелено.
Всеки един от тези цветове представлява като цяло витамин, минерал или антиоксидант. Например, зелените зеленчуци са с високо съдържание на витамин К и фолиева киселина, докато оранжевите или жълти плодове и зеленчуци обикновено са с високо съдържание на бета каротин и витамин С.
И въпреки че знаем, че трябва да групираме плодовете и зеленчуците по цветове и да ядем от всеки един, има един цвят, който лесно може да бъде пренебрегнат, защото тези храни може да не са винаги налични в магазина до нас – този цвят е лилав. Ето списък с лилави храни, които наистина е добре да включите в менюто си, ако вече не сте. Те са наистина невероятни за здравето.
Защо лилаво?
Виолетовите или сини плодове и зеленчуци са високо съдържание на няколко мощни антиоксиданти. Антиоксидантите са вещества, които помагат на тялото да се бори срещу увреждащи, нестабилни молекули, наречени свободни радикали. Тези молекули се образуват по време на храносмилане, упражнения, стрес и излагане на замърсяване на околната среда или химикали.
Те трябва да бъдат неутрализирани бързо, защото могат да причинят увреждане на клетъчно ниво, водещо до заболяване и преждевременно стареене.
Антиоксидантите от храната помагат да неутрализират тези молекули, като помагат за поддържането на здраво тяло. Пурпурните храни са особено богати на мощните антиоксиданти.
Някои от основните са флавоноидите, полифенолите и антоцианина, всички от които имат някои невероятни ползи за здравето, свързани с тях, включително подпомагане на диабета, намаляване нивата на холестерола, понижаване на възпалението и подпомагане поддържането на мозъчната функция с напредването на възрастта. Обърнете внимание на вашата диета, включвате ли някои от тези лилави храни?
Цвекло
Дълбокият и интензивен цвят на цвеклото е отговорен за неговите невероятни ползи за здравето. Цвеклото е високо в няколко витамина, включително A, C и B6. То също така е невероятен източник на фолиева киселина, фибри, зеаксантин, лутеин и разнообразие от здравословни минерали.
Едно от хранителните вещества в цвеклото, наречено бетаин, е свързано с по-нисък риск от хронично заболяване. Цвеклото може да помогне за контролиране на кръвното налягане и може да помогне да се предотврати деменция.
Те също така са показали, че цвеклото е полезно за ускоряването на възстановяването след тренировка и може да спомогне за увеличаване на ефективността по време на тренировка. Ако не сте сигурни как да ядете цвекло, помислете дали да го нарязвате, да го покриете с малко зехтин и да го печете във фурната. Това помага на карамелизирането на захарта в цвеклото, което го прави сладко на вкус.
Боровинки
Тези малки синьо-лилави плодове са пълни с антиоксиданти, наречени антоцианини, отговорни за техния цвят. Те също са с високо съдържание на няколко витамини и минерали, включително желязо, калций, цинк и витамини К и С. Боровинките са изследвани за техните потенциални ползи за намаляване на риска от диабет, сърдечни заболявания, болест на Алцхаймер и затлъстяване. Едно проучване дори показа, че боровинките са способни да намалят растежа на раковите клетки с 50%. Тези летни храни също са невероятно вкусни и могат да се консумират прясно или да се добавят към няколко рецепти. Те могат лесно да се добавят като топинги към храни за закуска, като например зърнени храни, овесени ядки или палачинки, а също и вкусно допълнение към глазурата и дори към салатите.
Къпини
Къпините са още един невероятен плод с много ползи за здравето, които почти съвпадат с тези на боровинките. Те са пълни със сходни антиоксиданти, намиращи се в други лилави плодове и зеленчуци, но също така и с високо съдържание на витамин С, фибри, лутеин, зеаксантин, калий и магнезий.
Те се класират като един от най-високо оценените плодове за подпомагане неутрализирането на свободните радикали въз основа на антиоксидантния им капацитет. Доказано е, че те спомагат за забавяне на растежа на рак на белия дроб, гърдата, дебелото черво и простатата.
Те могат да бъдат полезни и за поддържане на здравето на мозъка. Къпините имат невероятен вкус и могат да се добавят към глазури, салати или дори десерти. Важното е да ги ядете, без значение в каква форма.
Патладжани
Патладжанът е невероятен източник на витамини, K, C, B6 и множество минерали, необходими за здравето и, както повечето зеленчуци, също е с високо съдържание на фибри. Освен това антоцианините в патладжаните могат да намалят риска от рак, да подобрят кардиоваскуларните рискови фактори и да предотвратят стареенето на мозъка.