КЗК започна разглеждането сделката за покупката на ЧЕЗ от “Инерком” на Гинка Върбакова

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започна разглеждането сделката за покупката на дружествата на CEZ в България от компанията “Инерком” на Гинка Върбакова.

Уведомлението за предстоящата концентрация беше подадено още през март, но производството беше открито вчера, 26 юни.

По закон ведомството има пет седмици, за да се произнесе.

Мнение трябва да даде и енергийният регулатор.

Според предварителния договор “Инерком” има седем месеца да плати, обявиха преди време от продавача. Така, ако има сделка, тя вероятно ще е до септември.

Съмненията и притесненията са, че малка българска компания с бизнес от 50 млн. лв. купува гигант с приходи за над 1 млрд. лв.

Цената не е обявена публично, но е известно, че е от порядъка 320-360 млн. евро.

За подадено заявление за придобиване на активите на CEZ Group в България съобщиха от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Купувачът не е изненада – “Инерком България”, а в искането е записано регулаторът да извърши преценка дали нотифицираната сделка представлява концентрация между предприятия, подлежаща на предварително уведомяване.

Ако тя бъде счетена за такава, “Инерком” иска сделката да бъде одобрена с ускорена процедура и КЗК да постанови незабавно ѝ изпълнение.

Преговорите с 4-5 банки за финансирането напредват, водеща е финансова институция, която не присъства в България, казва консултант на “Инерком”. Според изтекли документи от офертата на “Инерком” част от финансирането се очакваше да дойде от Уникредит Булбанк, държавната ББР и ПИБ.

За започнало производство по мащабната енергийна сделка КЗК съобщи още в средата на март. Тогава от регулатора уточниха изрично, че няма да проверяват произхода на парите на купувача. В последващите месеци обаче нямаше развитие по това производство.

Сега от КЗК приканват заинтересованите лица да изразят своите писмени становища за въздействието на сделката.

“Инерком България” планира да придобие едноличен контрол върху предприятията на чешката CEZ в страната. Това включва електроразпределителното дружество за Западна България “ЧЕЗ разпределение”, както и дружествата “ЧЕЗ електро”, ЧЕЗ трейд”, “ЧЕЗ България”, “ЧЕЗ информационни и комуникационни технологии”, “Фрий енерджи проджект Орешец”, което държи фотоволтаичен парк, и “Бара груп”, която е собственик на недовършена централа на биомаса.

Очакванията на антимонополната комисия са, че операцията няма да засегне конкуренцията на пазара.
Ограничено въздействие би могло да има върху националния пазар на производство и продажба на електроенергия на едро и на свързания с него пазар на търговия на електроенергия.

Припомняме, че депутатите гласуваха промени в Закона за енергетиката, които дадоха правомощия на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да се намесва в сделки като тази за CEZ. Т

екстовете предвиждат регулаторът да разрешава действия по разпореждане с дялове и акции, представляващи повече от 20% от капитала на търговски дружества, които са лицензирани за пренос на електроенергия, топлинна енергия и газ, както и да отнема лиценза на компания, която наруши тази разпоредба.

Никъде обаче не се посочва на каква база ще се прави преценката, което оставя отворена вратата за субективни решения и намеса в бизнеса на частни дружества.

Източник: fakti.bg

Следвайте ни в социалните медии