Предложенията на министъра на околната среда Нено Димов относно вредните емисии стреснаха шофьорите на стари коли у нас. Има ли от какво да се притесняват те?
Преди около месец министър Нено Димов предложи държавата да се намеси активно срещу старите коли по пътищата. Причината за това е качеството на въздуха в градовете – Европейският съд дори осъди България, защото страната ни бездейства относно замърсяване с фини прахови частици на атмосферата.
Според Нено Димов подобряването на качеството на въздуха може да стане с ограничаване и намаляване на броя стари автомобили, движещи се по пътищата. Министърът иска това да се постигне с такси и рестрикции, които да направят неизгодна продажбата на стари коли.
Идеите на министъра все още не са се превърнали в норми от закона, а по въпроса трябва да се произнесе Министерството на финансите, но предложенията постигнаха и друг ефект – стреснаха собствениците на стари коли.
Както е известно, автопаркът у нас е доста остарял, а възможността от нови такси в тази насока би засегнала много хора. За да проверим доколко реални са предложенията на министъра и какво биха могли да постигнат те, се свързахме със Съюза на българските автомобилисти, като на въпросите ни отговори Ивайло Търпанов от Управителния съвет на СБА.
Г-н Търпанов, доколко възможно е да се направи икономически неизгодно внасянето на автомобили, които са стари и не отговарят на евронормите за вредни емисии?
– За да се постигне, трябват промяна в Наредбата за регистрация на ППС, забрана за регистрация на автомобили над 15 г. и на такива, които нямат катализатори. Също така въвеждане на по-висок данък за тези ППС, които вече са регистрирани.
Кои ще са най-масовите модели, които ще бъдат засегнати, ако предложенията на Нено Димов влязат в закона?
– Няма подобна статистика към момента. Превозните средства се определят като технически изправни и отговарящи или не на евростандартите за вредни емисии без значение на марката и модела.
Как ще повлияе това на шофьорите с ограничен бюджет, както и на младите водачи, които често започват „кариерата“ си с 20-годишни автомобили?
– Въпросът е как ще повлияе на околната среда употребата на МПС, които я унищожават. При добра държавна политика, насърчаваща и подпомагаща хората да закупуват МПС, щадящи природата, младите ще могат да закупят нови МПС.
Ще повлияят ли благоприятно на продажбите на нови автомобили предложенията на Нено Димов и има ли лобизъм в тях?
– Предложението не може да повлияе на закупуването на нови автомобили при този стандарт на живота. За лобизъм може да се говори само ако той определя марката или модела на ППС.
Доколко възможно е недопускането на регистрация на автомобили без катализатор?
– При сега действащото законодателство само ако в КАТ, където се регистрират превозните средства, разполагат с газоанализатори и димомери – могат да не бъдат регистрирани, но в КАТ не разполагат с такива и съответно няма как да проверяват за вредни емисии и затова се регистрират.
Днес много технически неизправни коли минават „успешно“ годишен технически преглед, защото фирмите не искат клиентът им да отиде при някой конкурент. Няма ли да се повтори ситуацията, ако сервизите се принудят да проверяват и за наличието на катализатори?
– На този етап сервизите също извършват проверка за наличие на катализатори, както и за тяхното функциониране. Няма закон нито наредба за сервизната дейност, по който да се определи понятието сервиз.
В България има доста колекционери на ретро соц автомобили, като Трабант, Москвич и Жигули. Ще пострадат ли те от предложенията на Нено Димов?
– Старите автомобили са карбураторни и на тях не може да се поставя катализатор. Ретро автомобилите преди 1968 г. не подлежат на технически преглед. Количеството на вредни емисии не е обвързано с мощността на превозните средства, а с наличието на работещ катализатор.
Ограниченията или стимулите са по-ефективен начин за обновяване на автомобилния парк в България и мотивирането за отказ от старите коли?
– И двете, но преди рестрикциите е стимулирането. Принципът на “моркова и тоягата“.
Какви мерки предприема държавата, за да насърчава покупката на хибридни и електрически автомобили и колко голям е ефектът от тях?
– Никакви или по-скоро незначителни.
Източник: Dir.bg