Извинението е израз на угризение за нещо, което сте направили погрешно и служи като начин за поправяне на връзка след това нарушение.
Прошка се случва, когато човекът, който е бил наранен, е мотивиран да поправи връзката с лицето, причинило болката.Добро извинение ще съобщи три неща: съжаление, отговорност и отстраняване. Извинението за грешка може да изглежда трудно, но ще ви помогне да поправите и подобрите отношенията си с другите.
Как да се извиняваме
Подготовка на вашето извинение
- Например, представете си, че сте излезли на киното без вашия партньор. Вашият партньор чувстваше, че е излязъл и боли. Вместо да спорите дали е „правилно“ да се почувствате по този начин или дали сте „прав“ да излезете, признайте, че той / тя се е чувствал наранен в извинението ви.
2.Използвайте изразите „Аз“. Една от най-често срещаните грешки при извинението е използването на „Вие“ вместо „Аз“. Когато се извинявате, трябва да поемете отговорност за действията си. Не прехвърляйте отговорността за престъплението върху другото лице. Дръжте вниманието си върху това, което сте направили, и избягвайте да звучи като да обвинявате другия човек.
- Например, един често срещан, но неефективен начин да се извинявате е да кажете нещо като „Съжалявам, че вашите чувства бяха наранени“ или „Съжалявам, че сте толкова разстроени“. Извинение няма нужда да се извинявате за това, чувства. Той трябва да признае вашата отговорност. Тези типове изявления не – те натискват отговорността върху лицето, което е било наранено.
- Вместо това, фокусирайте се върху вас. „Съжалявам, че нараних чувствата ви“ или „Съжалявам, че моите действия ви разстроиха“, изразявам отговорността за причиненото от вас болка и не се намирате като обвинявате другия човек.
Естествено е да искате да обосновете действията си, когато ги обяснявате на друг човек. Обаче представянето на оправданията често отрича смисъла на извинение, защото другото лице може да възприеме извинението като неискрено.
- Обосновката може да включва твърдения, че човекът, на когото боли, не ви е разбрал, като например „не сте го взели по грешен начин“. Те също така могат да включват отричане на злополука като „не беше наистина лошо“ или тъжна приказка – Поразих се, затова не можах да го помогна.
4.Използвайте извиненията предпазливо.
Извинение може да изрази, че вашето престъпление не е умишлено или има за цел да навреди на лицето. Това може да бъде полезно за успокояване на лицето, което ви е грижа за тях и не означава да причинявате вреда. Трябва обаче да сте внимателни, че причините за поведението ви не се проявяват, за да оправдаят вредата, която сте причинили.
- Примерите за оправдания може да включват отричане на вашето намерение, като например „Не исках да ви наранявам“ или „Това е случайно“. Оправданията могат да включват и отричане на воля, като „бях пиян и не знаех какво се казва. „Използвайте тези видове изявления внимателно и се уверете, че винаги ще признае болката си направил първо , преди да го следи с каквито и да било причини за поведението си.
- Онзи, който е бил наранен, е по-вероятно да ви прости, ако предлагате извинения, а не оправдания. Той / тя дори е по-вероятно да ви прости, ако предлагате извинения в комбинация с приемане на отговорност, признаване на болката, разпознаване на правилното поведение и осигуряване на правилно поведение в бъдеще.
5.Избягвайте „но.
„Извинението, което включва думата“ но „, почти няма да се разбира като извинение. Това е така, защото „но“ е това, което е известно като „словесен изтривач“. Той пренасочва фокуса от това, което трябва да бъде целта на извинението – признаването на отговорност и изразяването на съжаление – да се оправдаете. Когато хората чуват думата „но“, те склонно да спрат да слушат. Всичко, което чуват от този момент, е “ но това наистина беше по ваша вина“.
- Например, не казвайте нещо като „Съжалявам, но бях просто уморена“. Това подчертава вашето извинение за престъплението, вместо да се фокусирате върху вашето съжаление за нараняване на другия.
- Вместо това кажете нещо като: „Съжалявам, че ви хванах. Знам, че нарани чувствата ти. Бях уморена и казах нещо, което съжалявам … „
6.Обмислете нуждите и личността на другия.
Проучванията показват, че „самоконструиращото“ влияе върху начина, по който другото лице приема вашето извинение. С други думи, начинът, по който другият го вижда – или себе си във връзка с вас и с другите, засяга какъв тип извинение ще бъде най-ефективна.
- Например, някои хора са силно независими и ценят неща като права и права. Тези хора са по-склонни да бъдат възприемчиви към извинение, което предлага конкретно лекарство за болка.
- За хората, които силно ценят близките си лични взаимоотношения с други хора, може да е по-вероятно да бъдат възприемчиви към извинение, изразяващо съпричастност и съжаление.
- Някои хора ценят социалните правила и норми и се представят като част от по-голяма социална група. Хора като тези може би най-вероятно ще бъдат възприемчиви към извинение, което признава, че стойностите или правилата са били нарушени.
- Ако не познавате добре човека, опитайте се да включите малко от всичко. Тези извинения са по-склонни да признаят това, което е най-важно за човека, за когото се извинявате.
7.Напишете вашето извинение, ако искате. Ако имате трудно да прибереш думите за извинение, помисли си да напишеш чувствата си надолу. Това ще ви помогне да се уверите, че изразявате текста и чувствата си точно. Отделете си време и подберете точно защо се чувствате принудени да се извините и какво ще направите, за да сте сигурни, че грешката няма да се повтори.
- Ако се притеснявате, че ще станете много емоционални, можете да донесете вашите бележки с вас. Другият човек може дори да осъзнае, че сте положили подобна грижа, за да подготвите извинението.
- Ако се притеснявате, ще объркате извинението си, помислете дали да го направите с близък приятел. Вие не искате да практикувате толкова много, че вашето извинение изглежда принудено или преувеличено. Въпреки това, може да ви бъде от полза да се извините с някого и да получите обратна информация за него.
Извинявайте се в точното време и място
Дори ако веднага съжалявате за нещо, извинението може да не е ефективно, ако идва в средата на силно емоционално положение. Ако например все още сте в средата на даден аргумент, извинението ви може да не е ефективно. Това е така, защото е много трудно да се слушат смислено другите, когато сме преодолени от отрицателни емоции.Изчакайте да се охладите, преди да направите извинението си.
- Освен това, ако се извините, докато емоциите ви се втурват, може да имате проблеми с предаването на искреността. Изчакайте, докато се съберете, ще ви помогне да кажете какво имате предвид и да се уверите, че вашето извинение е смислено и пълно. Просто не чакайте твърде дълго. Чакащите дни или седмици, за да се извините, също могат да навредят.
- В професионалните среди е добра идея да направите извинението възможно най-скоро след грешката. Това ще ви помогне да избегнете прекъсване на потока от работа на работното място.
2.Правете го лично.
Много по-лесно е да предадете искреността си, когато направите извинението си лично. Голяма част от нашата комуникация е невербална, чрез неща като езика на тялото, изражението на лицето и жестовете.Когато е възможно, извинявайте се лично.
- Ако лично извинението не е опция, използвайте телефона. Тонът на гласа ви ще ви помогне да съобщите, че сте искрени.
3.Изберете тиха или частна настройка за извинение.
Извинението често е много лично действие. Намирането на тихо и лично място за извинение ще ви помогне да се съсредоточите върху другия човек и да избегнете разсейване.
- Изберете пространство, което се чувства спокойно и се уверете, че имате достатъчно време, за да не се почувствате внезапно.
4.Уверете се, че имате достатъчно време, за да имате пълен разговор.
Извинените извинения често са неефективни.Това е така, защото извинението трябва да изпълнява няколко задачи. Трябва напълно да потвърдите престъплението си, да обясните какво се е случило, да изразите съжалението си и да покажете, че ще направите различно в бъдеще.
- Вие също трябва да изберете време, когато няма да се почувствате побързани или стресирани. Ако мислите за всичко останало, което все още трябва да направите, вашият акцент няма да бъде върху извинението, а другият ще усети това разстояние.
Извършване на вашето извинение
Този тип комуникация се нарича „интегративна комуникация“ и включва дискутиране на въпроси открито и по невъзможен начин за постигане на взаимно разбиране или „интеграция“.Доказано е, че интегративните техники имат дългосрочно положително въздействие върху взаимоотношенията.
- Например, ако човекът, който боли, се опитва да възпроизведе модел на минало поведение, което според него е свързано с грешката ви, позволете му да завърши. Пауза, преди да отговорите. Обмислете изявленията на човека и се опитайте да видите ситуацията от гледна точка на другия човек, дори и да не сте съгласни. Не изгаряйте, крещяйте или обиждайте другия човек.
2.Използвайте отворен, скромен език на тялото.
Невербалната комуникация, която давате, докато се извинявате, е също толкова важна, колкото и това, което казвате, ако не и повече. Избягвайте да се гърчиш или да се наклоняваш, тъй като това може да означава, че си затворен за разговора.
- Направете контакт с очите, докато говорите и слушате. Потърсете поне 50% от времето, докато говорите, и най-малко 70% от времето, докато слушате.
- Избягвайте да прекосявате ръцете си. Това е знак, че се чувствате защитни и сте затворени за другия човек.
- Опитайте се да запазите лицето си спокойно. Не е нужно да се усмихвате, но ако усетите кисело изражение или гримаса на лицето си, отделете малко време, за да отпуснете мускулите.
- Използвайте отворени длани, а не затворени ръце, ако искате да махнете.
- Ако човекът е близо до вас и е подходящ, използвайте докосване, за да предадете емоциите си. Прегръдката или лекото докосване на ръката или ръката може да комуникира колко много означава човекът за вас.
3.Потвърдете си.
Изразете своята съпричастност към другия човек. Потвърдете нараняването или повредата, която сте причинили. Потвърдете чувствата на другия човек като истински и ценени.
- Проучванията показват, че когато извиненията изглеждат мотивирани от чувство на вина или срам, те са по-склонни да бъдат приети от болния човек. За разлика от това, извиненията, мотивирани от състраданието, са по-малко вероятно да бъдат приети, защото изглеждат по-малко искрени.
- Например, можете да започнете извинение, като кажете: „Аз дълбоко съжалявам, че ви нараниха чувствата си вчера. Чувствам се ужасно, че ви причинява болка.
4.Приемете отговорността.
Бъдете възможно най-конкретни, когато поемете отговорност. Специфичните извинения са по-склонни да имат значение за другия човек, защото показват, че сте обърнали внимание на ситуацията, която го нарани.
- Опитайте се да избегнете прекомерното генериране. Да кажеш нещо като „Аз съм ужасен човек“ не е вярно и не е внимателно към конкретното поведение или ситуация, причинила болката. Прекомерното обобщаване на проблема изглежда невъзможно; не можеш да определиш като „ужасен човек“ толкова лесно, колкото можеш да поправиш „без да обръщаш внимание на нуждите на някой друг“.
- Например, продължете извинението, като посочите какво точно причинява болката. „Аз дълбоко съжалявам, че ви вдъхват вчера чувствата ви. Чувствам се ужасно, че ви причинява болка. Никога не биваше да се справям с теб, че ме хвана закъснял. „
5.Посочете как ще отстраните положението.
Извиненията вероятно ще бъдат най-успешни, ако предложите предложение за това как ще направите нещата по различен начин в бъдеще или ще ремонтирате раната по някакъв начин.
- Намерете основния проблем, опишете го на лицето, без да посочите пръстите на никого, и му кажете какво смятате да направите, за да решите този проблем, за да можете да избегнете грешката в бъдеще.
- Например „дълбоко съжалявам, че вчера нарани чувствата ви. Чувствам се ужасно, че ви причинява болка. Никога не биваше да се справям с теб, че ме хвана закъснял. В бъдеще ще спра да мисля по-внимателно, преди да кажа неща. „
6.Слушайте другия човек.
Другият човек може да иска да изрази чувствата си към вас. Той / тя все още може да се разстрои. Той / той може да има повече въпроси за вас. Опитайте се да останете спокойни и отворени.
- Ако другият човек все още е разстроен от вас, той / тя може да реагира по неблагоприятен начин. Ако човек ви крещи или обиди, тези отрицателни чувства могат да предотвратят прощаването.Или отделете време или опитайте да пренасочите разговора към по-продуктивна тема.
- За да вземете изчакване, изразявайте съпричастността си към другия и им предлагайте избор. Опитайте се да избягвате да изглеждате като да обвинявате другия човек. Например: „Явно ви нараних и изглежда, че сте разстроен точно сега. Ще бъде ли полезно да вземете кратък период от време? Искам да разбера откъде идваш, но искам да се чувстваш комфортно.
- За да пренасочите разговора от негативизма, опитайте се да научите конкретно поведение, което другото лице желае да сте направили, вместо това, което действително сте извършили. Например, ако някой друг казва нещо като „Ти никога не ме уважавай!“, Можеш да отговориш, като попиташ: „Какво ще ти помогне да почувстваш това уважение в бъдеще?“ Или „Надявам се, че ще се справя по друг път следващия път?“
7.Край с благодарност.
Изразявайте признанието си за ролята, която те играят в живота ви, като подчертавате, че не искате да застрашите или да повредите връзката. Това е времето, за да разкажете накратко какво е създало и поддържало връзката с течение на времето и да казва на близките, че те наистина са обичани. Опишете какво би липсвал вашият живот без тяхното доверие и тяхната компания.
8.Бъдете търпеливи .
Ако не сте приели извинение, благодарете на другия човек, че ви изслуша и остави вратата отворена, в случай че искат да говорят по-късно. Например: „Разбирам, че все още си разстроен за това, но благодаря, че ми дадохте шанс да се извиня. Ако някога промените решението си, моля, обадете ми се.“ Понякога хората искат дави простят , но все още се нуждаят от малко време, за да се успокоят.
9.Придържайте се към вашата дума.
Истинското извинение включва решение или изразява, че сте готови да решите проблема. Вие обещахте да работите за разрешаването на проблема и трябва да изпълнявате обещанието си, за да бъде извинението искрено и пълно. В противен случай вашите извинения ще загубят значението си и доверието може да изчезне извън точката без връщане.
- Проверете с другия понякога. Например след няколко седмици може да попитате: „Чух как преди няколко седмици поведението ми ме боли и наистина се опитвам да се справя по-добре. Как го правя? „
- Не забравяйте, че само защото някой приеме извинението ви, не означава, че сте напълно ви простили. Може да отнеме време, може би дълго време, преди другият човек да може напълно да се освободи и да ви се довери напълно отново. Има малко неща, които можете да направите, за да ускорите този процес нагоре, но има безкрайни начини да го разбиете. Ако човекът е наистина важен за вас, струва си да му дадете времето и пространството, от което се нуждаят, за да се излекувате. Не очаквайте да се върнат веднага, за да действат нормално незабавно.