Как да сваляте килограми, докато спите

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Ако можехме да сваляме килограми, просто като се пъхнем под завивките и заспим? Може да звучи твърде хубаво, за да е вярно, но според експерти правилните навици за лягане могат да ни помогнат да топим килограми, докато сме в страната на сънищата.

Спането без дрехи, пиенето на гроздов сок и дори похапването преди лягане помагат на тялото да гори мазнини през нощта. Ето как да усъвършенствате навиците си за сън, за да сте сигурни, че ще отслабвате, докато сте в леглото.

Спете голи
Изследвания установиха, че спането както майка ни е родило може да ускори топенето на килограми през нощта. Причината е, че това помага за ускоряването на метаболизма. Ако тялото е студено през нощта, то произвежда мазнини, за да се затопли. Това може да не звучи особено привлекателно, но в действителност процесът помага за горене на калории. Докато производството на мазнини поддържа тялото топло, то също така ускорява метаболизма и гори калории.

Похапвайте преди лягане

Това звучи доста спорно, но храненето преди лягане може да е полезно за диетата ви. „Пълното избягване на храни преди лягане може да е лошо за топенето на килограми. Първо, лягането с къркорещ стомах ще ви попречи да заспите бързо. Второ, хората, които се събуждат с усещане за глад, е много по-вероятно да се нахвърлят на храната на закуска“, казва д-р Мишел Брод, основателка на сайта thefoodeffect.co.uk.

Брод съветва да се придържате към храна, която е по-малко от 300 калории, и да избягвате мазните храни. Кисело мляко и плод, пълнозърнести крекери, зърнени храни с мляко, препечена филия с фъстъчено масло, нискомаслено сирене с плод и пуканки са идеални храни преди лягане, казва Брод.

„Киселото мляко съдържа много протеини, малко захар и наистина е засищащо. Освен това е доказано, че калцият помага за съня и стимулира свалянето на килограми. Плодовете са пълни с витамини, антиоксиданти, фибри и серотонин, който подобрява съня. Пълнозърнестите крекери са здравословна среднощна закуска, тъй като съдържат протеини и поддържат за дълго време усещането за ситост. Можете да ги хапвате с хумус, нискомаслено сирене или парче крехко месо като пуешко, което съдържа големи количества от хормона на съня триптофан“, обяснява Брод.

„Фъстъченото масло върху препечена филия съдържа протеини, здравословни мазнини и сложни въглехидрати, които стимулират освобождаването на мелатонин, помагат ви да се чувствате отпочинали, както и за добрия нощен сън“, допълва експертката.

Тренирайте преди лягане
Усилените тренировки ускоряват метаболизма, дори след като сте свалили килограми, така че защо не използвате тези мързеливи часове в леглото по полезен начин. International Journal of Sport Nutrition установи, че ускоряването на метаболизма трае средно 16 часа след упражнения.

Макар че тренировките преди лягане са полезни, Шарлот Уиклър, личен треньор и създател на сайта ace-lifestyle.com, предупреждава, че интензивните тренировки могат да нарушат съня. „Често хората не спят добре, ако сърдечният им пулс е висок и би било кантрапродуктивно да тренирате преди лягане, ако това се отразява негативно на добрия ви нощен сън“, казва тя.

Пийте гроздов сок
Изследване на Вашингтонския университет миналата година установи, че веществото ресвератрол, което се съдържа във виното и гроздовия сок, както и в боровинките, ягодите и ябълките, помага за превръщането на лошите мазнини в добри. Ресвератролът превръща „белите мазнини“ в „бежови мазнини“, които се стопяват много по-лесно.

Ако чаша вино преди лягане не звучи като здравословен навик, заменете го с гроздов сок, който е отлична алтернатива. Гроздовият сок съдържа прости въглехидрати, които стимурилат отделянето на инсулин през нощта, хормона, който контролира биологичния часовник.

Спете в тъмна стая
Изследване на Оксфордския университет установи, че жените, които спят в тъмни стаи, намаляват с 20% шансовете си да страдат от наднормено тегло от жените, които спят в по-светли стаи. Причината е, че светлината намалява производството на мелатонин в тялото, а това вреди на качеството на съня.

На най-базово равнище изследвания установиха, че когато сме уморени, прекаляваме с храната и имаме по-слаб контрол върху това, което консумираме. Изследване на университета в Колорадо установи, че хората на диета консумират с 6% по-малко калории, когато са спали достатъчно.

Освен това сънят намалява количествохо глерин и увеличава нивана на лептин в тялото, които са отговорни за контролирането на апетита. Грелинът стимулира глада, а лептинът – усещането за ситост.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]