Как да спрем клюките?

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Най-сигурният начин е да стоим далеч от тях – нито да ги слушаме, нито да се интересуваме от тях, нито да ги приказваме. Този вариант обаче е твърде идеалистичен и рядко може да му останем верни.

Причината е , че на работа трябва да общуваме с различни хора и, рано или късно, ставаме по-близки с едни и се отдалечаваме от тези, които не ни допадат. Образувалите се „лагери“ започват да говорят едни срещу други и понякога ситуацията често е предопределена. Например, ако отскоро сте почнали работа и се сближите с някоя колежка, тези, които не я харесват, автоматично ще погледнат негативно и на вас. Това, за съжаление, без да усещате, ви вреди и някои врати пред вас се затварят.

Има много други ситуации, които могат да станат причина за клюки и, виновни или не, да се окажем в кръг от интриги.

Как е най-добре да постъпваме, когато около нас се клюкарства за колега? Ето няколко примерни идеи:

Просто си замълчете и не взимайте участие. Ако сте няколко души и те клюкарстват, вие просто си премълчете и изчакайте обсъжданията да приключат, за да се включите в разговор на друга тема.

Ако някой дойде и започне да ви говори против друг човек, моментално променете темата и се направете, че не ви е заинтересувало това, за което ви говори. Новите модни тенденции при обувките ви се виждат много по-приятна тема.

Хитър начин е да кажете на клюкарстващия колега: „Наистина ли Пешо е провалил онази среща?! Нека го попитаме каква е била причината! Много странно ми се струва да е било нарочно…“ Ще видите как моментално ще престанат да клюкарстват.

Една от най-разумните реакции е да обясните на колегите, които обсъждат пред вас, че хората са различни и няма защо да ги обсъждате и да ги порицавате. Най-добре е да ги оставите всеки да е какъвто си е и, ако някой прави нещо нередно, е по-добре да му се каже в очите, а не да му се възмущавате или присмивате зад гърба.

По-директните от вас може направо да кажат: „Моля те, не ме занимавай с глупости! Тук сме дошли да работим, а не да клюкарстваме!“ Това ще озлоби заклетите интриганти, но поне във ваше присъствие повече няма да си позволят да обсъждат останалите.

Как да постъпите, когато се носят клюки против вас?

Когато се носят клюки по ваш адрес, най-лошата реакция е да се нахвърлите разстроени срещу хората, които са ви обсъждали. Така ще се покажете нестабилни, уязвими и ще дадете още поводи за интриганстване.

Най-добре отидете и кажете на въпросния клюкар, че сте чули неверни слухове по ваш адрес и го попитайте дали знае кой ги разпространява. Той ще се смути и ще започне да ви мънка насреща. После може да добавите, че намирате тази ситуация за страшно грозна и не разбирате защо хората си губят времето в сплетни и интриги.

Клюките никога не водят до нещо градивно и затова трябва да се научим да стоим далеч от тях. Ако сте от хората, които се изкушават от коментирането и пикантериите, винаги го правете без да засягате нечие самочувствие и без да обиждате някой. Водете се от правилото – всичко, което казвам за някого, който не е тук, мога да го кажа и в очите му.

И още една градивна мисъл – отнасяйте се с хората така, както бихте искали те да се отнасят с вас. С клюките е същото – никога не коментирайте по начин, по който не желаете да коментират вас. Така няма да поправите света, нито ще направите вашия офис идеалното място, но поне ще сведете до минимум ситуациите, в които ще бъдете заплетени в интриги.

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]