Как да различим истинските от фалшивите козунаци?

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

„Най-лесният начин да разпознаете фалшивия козунак е цветът. Само с масло и яйца няма как да добием патешко-жълтия вид“, обясни управителят на фирмата Мариан Диков.

С наближаването на Великден зачестяват и предупрежденията на производители и власти за некачествените продукти, които се очаква да залеят пазара. На най-големи манипулации подлежат най-търсените продукти – яйцата и козунаците.

Козунаците, подобно на повечето сладки продукти, масово са пълни с подсладители. Според лекарите, тези подсладители влияят крайно негативно на нервната система и могат да доведат до стомашни проблеми, пише faktor.bg.

Изкуствената захар се използва от много производители. Тя се влага в храни и напитки. Доказано е, че синтетичните подсладители увеличават риска от възникване на алергии. Освен това изкуствената захар превъзбужда нервната ни система. Колкото повече от нея приемаме, толкова повече тялото ни я иска.

Според производителите много по-безопасно е козунакът за Великден да се произвежда с яйчен прах. Така се намалява рискът от използването на заразени яйца. Освен това те са категорични, че оцветителите могат и да са безвредни, стига да са от растителен произход.

Потребителите лесно могат да различат истинските от фалшивите козунаци. Менте продуктите обикновено са на половин цена. Те се пекат в полулегални фурни и са замесени от тесто с добавени подсладители. Истинският продукт е голям по обем и с малко тегло. Освен това, когато се разчупи, само истинският Великденски хляб става на конци.

Сред другите фактори е срокът на годност. Вносните продукти имат дълъг срок на годност, тъй като са пълни с консерванти.

Фабрично приготвените козунаци често съдържат имитиращи съставки. Как се приготвят те и как да познаем качествените, показа репортаж на Bulgaria ON AIR Ддиректно от столична пекарна.

Той обясни, че за направата на добрия козуначен хляб, хората трябва да се заредят с търпение. „Той не може без една добре структурирана рецепта. Също и фурната трябва да бъде предварително загрята, а тестото е по-добре да втасва по-дълго време, за да се получат характерните за козунака конци“, отбеляза Диков.

По думите му цената на продукта вече се е покачила заради идващите християнски празници и в козунак за 2 лева няма как да бъдат включени яйца, масло и мляко.

Добрият козунак струва около 8-10 лева„, заключи управителят.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]