Клиника в Тулуза, Франция, издирва доброволци, които да прекарат 60 поредни дни в легло, за да бъдат тествани по този начин ефектите от безтегловността, пише nauka.offnews.bg.
Институтът за космическа медицина и физиология (Institute for Space Medicine and Physiology – MEDES) ще проведе 88-дневен експеримент, за да проучи негативните последници от продължителни периоди на престой в космоса и да определи начините за борба с тях.
За изпълнение на задачата на участниците ще бъдат платени по 16 000 евро, като плащанията ще бъдат за период от четири години.
Заявления могат да се подават на страницата на клиниката. И макар на пръв поглед това да изглеждат лесни пари, на практика съвсем няма да е така.
Институтът вече е провеждал продължаващи с месеци тестове през изминалите години, но предстоящият експеримент – планиран да се проведе между септември и декември, предвижда участие от 88 дни. Търсят се общо 24-ма участници, съобщава Guardian.
Те трябва да отговарят на специфични критерии обаче. Трябва да са мъже на възраст между 20 и 45 години, да са активни, здрави, без алергии и непушачи. Окончателният им избор ще бъде направен след медицински и психологични оценки.
След първоначални тестове за период от 2 седмици, доброволците ще прекарат 60 дни в легнала позиция под специфичен ъгъл (главата по-надолу от краката).
„Правилото е поне едното рамо да бъде в контакт с леглото или с неговата рамка през цялото време“, обяснява д-р Арно Бек (Arnaud Beck), който координира експеримента, пред френскоезичната медия 20 minutes. Последният етап ще бъде възстановяване и провеждане на още тестове за оценка на последствията.
Според института, „този експериментален модел пресъздава вярно липсата на хидростатично напрежение и натиск върху мускулно-скелетната система и възпроизвежда липсата на физическа активност на астронавтите по време на космически полети“.
Последствията от подобно изживяване могат да включват мускулна дистрофия и намаляване на обема на кръвта.
Подобни експерименти са провеждани и в други части на света и преди, като един от участниците прекара 70 дни по време на проучване на НАСА.