Храни, с които да засилим имунитета си през есента

Те ще ви помогнат да се чувствате здрави и красиви

Наближава времето, в което започваме да си задаваме въпроса как да подсилим имунитета си и да бъдем здрави през есента и зимата на 2017 г. Ето кои са здравословните растителни храни, за да се чувствате здрави и красиви.

1. Чесън

За никого не е изненада, че чесънът е сред топ храните за подсилване на имунитета.  Благодарение на уникалното съединение алицин, което се бори успешно с вирусни, бактериални и гъбични инфекции, вие можете да поддържате имунитета си в готовност за справяне с вируси. Ако имате проблеми със стомаха и получавате киселини можете да си закупите чесън на прах в капсули като хранителна добавка без рецепта. Освен повишаване на имунитета и справяне с досадните есенно-зимни вируси, чесънът помага за понижаване на кръвното налягане и нивата на лошия холестерол, бори се дори и с раковите клетки.

2. Лук

Лукът се използва широко в народната медицина и дори хомеопатията. Той съдържа голямо количество различни минерални соли, витамини, ефирни масла, притежаващи бактерицидни свойства. В лука също се съдържат витамин С (в листата – 35 мг), витамин В1 – до 60 мг, В2, В6, Е, РР1, калий, фосфор, калций, желязо и лимонена киселина. Етеричните масла му придават пикантен вкус и своеобразна миризма. Сок от лук в носа при хрема – болезнено, но ефективно. Заради летливите си вещества с бактерицидно действие се счита за ефикасно поставяне на лук в спалнята на болния.

3. Джинджифил

Ще го намерите на малки корени в супермаркетите, а можете дори да го отглеждате в саксия вкъщи. Успокоява болките в гърлото, изчиства слузта от белите дроове като насърчава отделянето на секрет с продуктивна кашлица. Помага за отварянето на синусите и освобождава секрета от запушения нос. Чаят от пресни корени на джинджифил също е доказал ефективността си в борбата с вирусите и подсилването на имунната система. Може би заради острия и пикантен вкус не е толкова популярен все още, но можете да го комбинирате с мед и лимон – доказано ефективна рецепта за подсилване на имунитета.

4. Цитруси

Тук ще обединим най-популярните и достъпните плодове в една група: лимони, портокали, мандарини, грейпфрут, киви.

Лимони – богати са на витамин С. Ефективни в лечението и превенцията на инфекции. Лекарите често предписват витамин С на пациентите с настинка или грип – за да подсилят имунната им система и да помогнат на организма да се справи с инфекцията. Изследванията показват, че натуралният витамин С в лимоните е много по-ефективен от синтетичния. Освен че се борят с инфекциите и понижават високата температура, лимоните облекчават и симптомите на ангина и възпалено гърло като прочистват дихателните пътища. Не е изненадващо, че те са често срещана съставка в таблетките за кашлица и лекарствата за възпалено гърло. Вдишвайте парите от врящи лимонови кори и прочистете носа си.

Портокал. Благодарение на ценните си свойства, портокалът си е спечелил славата на мощен енергиен източник. В сезона на грипните вируси, цитрусовият плод може да бъде използван като полезно средство при предпазването от настинки. Какво го прави толкова полезен? Оранжевият плод притежава ценни минерални вещества и хранителни съставки, има богато съдържание на витамини, най-вече на витамин С и антиоксиданти. Това го прави изключително ефективен „помощник“ на имунната система.

Грейпфрутът оправдава напълно ботаническото си име Citrus paradise – „райският цитрус”. Той е райският плод за вталяване на фигурата, повишаване на имунитета и мощен антиоксидант, който унищожава свободните радикали, главните виновници за стареенето на организма. Екстрактът от семки на грейпфрут е доказано мощен естествен антибиотик. Той притежава свойството да елиминира от организма около 800 щама бактерии и вируси и около 100 щама гъбични инфекции, като при това запазва чревната флора. Първата диета с този цитрус е създадена преди близо век. И сега тези, които искат да отслабват без да гладуват, използват грейпфрута. Ефективното му въздействие върху намаляването на килограмите се дължи на ензим, който изгаря мазнините. Можете да добавите грейпфрукт в менюто си, но ако не ви допада вкусът на пазара се предлагат хранителни добавки.

5. Много лют червен пипер

Лютите чушки са истинска съкровищница на редица полезни за организма вещества – въглехидрати, протеини, витамини (А, В1, В2, В6, С, Е) и минерали (желязо, калий, калций, магнезий, манган, фосфор). Вече е доказано, че три люти чушлета съдържат толкова витамин С, колкото цял килограм лимони! Може би на този уникален състав на лютите чушки се е дължало здравето на българина в миналото, който не е сядал на трапезата без любимата си огнена подправка. Съдържащите се в лютите чушки фитонциди засилват имунитета и подпомагат защитните сили на организма в борбата му срещу простуда и инфекции. Още повече, че учените посочиха и друг „ефект” на лютото – спомага за прочистването на белите дробове при пушачите.

6. Зеле

Подобно на другите листни зеленчуци, зелето е източник на редица витамини и минерали, включително и на витамин Е, който подпомага увеличаване на производството на белите кръвни клетки, които убиват нежелани бактерии. Независимо дали ви се яде сурово зеле  на салата, кисело или сварено – вие ще си набавите редица полезни вещества. Но когато говорим за здраве и имунитет, нека да имаме предвид, че можете дори да свалите няколко килограма и сантиметра от обиколките на тялото си, тъй като зелето е изключително нискокалорична храна.

7. Зелен чай/ чай от билки

Класическият зелен чай е продукт, приготвен от чаени листа, които не са ферментирали – от ферментиралите правим черен чай. Той съдържа антиоксиданти, полифеноли, витамини; има профилактична и терапевтична стойност при температурни състояния, главоболие, зъбобол, афти в устата, намалява риска от рак – особено рак на стомаха. Той се бори с вирусите в устната кухина и предпазва от появата на лош дъх. Има данни, че е ефективен в борбата с излишните килограми и затлъстяването. Можете да пиете чай от редица полезни и популярни български билки като ехинацея, лайка, липов цвят, бъз и пр.

8. Ябълки

Не случайно ябълките са предпочитан плод. Съдържат десетки полезни витамини и минерали, които се намират също и в кората им. Но знаете ли, че печените ябълки също са в списъка на полезните храни? Те съдържат салицилова киселина, която е чудесен противовъзпалителен фактор. В най-голямо количество тя се съдържа в кората на плода. Не случайно отварата от ябълкови обелки в народната медицина се счита за добро лекарство срещу кашлица.

9. Тиква

Високото съдържание на витамин С  в тиквата (15 мг. на 100 гр.) укрепва имунната система и ни пази от вирусни заболявания. Оранжевият цвят на плода се дължи на голямото количество каротин (провитамин А), който в някои сортове надвишава дори този в морковите. Затова само от 100-120 гр. тиква можете да си набавите необходимата дневна доза от витамина. Това не означава, че трябва да се притеснявате, ако хапнете повечко – за разлика от другите форми на вит. А, растителният каротин не е токсичен в по-големи дози. Освен, че е силен антиоксидант, това вещество придава и много приятен тен на кожата, особено през зимата, когато тя лесно повяхва от студа.

10. Витални гъби

В продължение на хилядолетия хората са използвали гъби за лекуване на редица заболявания. Особено в Япония много разчитат на гъби за провеждане на т.нар. микотерапия. Едни от най-популярните са шиитаке, мейтаке /танцуваща гъба/, рейши, кордицепс и др.

Източник: http://www.economic.bg/

Следвайте ни в социалните медии