Повече от 30% от възрастното население страда от хъркане, след 60 години – 60%.
Хъркането е звуков феномен, който възниква, когато меките структури на фаринкса вибрират на фона на струята въздух през стеснения дихателен тракт.
Хъркането като звук е по-скоро социален проблем за другите, отколкото за самия човек. Въпреки това, хъркането може да бъде предвестник и един от основните симптоми на сериозно заболяване е болестта на спиране на дишането в съня (обструктивен синдром на сънна апнея).
Причини за хъркане
вродена рязкост на носните проходи или фаринкса,
наличието на полипи в носа,
удължен палатеен език,
захапка,
уголемени сливици (аденоиди),
затлъстяване.
Появата на следните фактори допринасят за хъркането. Такива фактори могат да бъдат още недоспиване и умора, алкохол, както хапчета за сън, тютюнопушене, ниска функция на щитовидната жлеза, прекратяване на менструация при жените, стареене.
Лечение на хъркането
Ако е възможно, е необходимо да се отстрани причината за хъркането. По-специално да се изключат рискови фактори като тютюнопушенето преди сън, както и употребата на алкохол.
Съществуват различни методи и за хирургично лечение на синдрома на хъркането и сънната апнея.
Едните методи за лечение на хъркането са насочени към разширяване на дихателните пътища. Пациентите трябва да изберат правилната позиция за сън. Разработени са специални интраорални устройства срещу хъркане, предотвратяващи появата му. Също така едно от съществуващите средства за хъркане са специалните упражнения за трениране на мускулите на езика, мекото небце, долната челюст и фаринкса, насочени към отпускане на хъркането.
Хирургична корекция на хъркането и апнеата на съня включва сложни операции, подобряване на дишането, повишаване на лумена на фаринкса, намаляване на размера на мекото небце. Като правило, такива операции, които премахват хъркането, са доста скъпи и могат да се извършват с помощта на лазерно, ендоскопско и ултразвуково оборудване.
В допълнение, като средство за лечение на хъркането се използва и техниката CPAP (създаване на постоянно положително налягане на дихателните пътища).