Факти и съвети за чорапите

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Чорапите са важен аксесоар и имат своя история и значение в тоалета. В следващите редове ще прочетете малко повече за тях.

Магазин По чорапи е специализиран онлайн магазин само за чорапи и чорапогащници. От екипа на магазина ни предоставят любопитни подробности за чорапите и някои важни правила за носенето им.

Знаете ли от кога се носят чорапи? При археологически разкопки край река Нил са открити находки, които показват, че египтяните са носили чорапи още преди 250 г. пр. н. е. Древните гърци също са носили чорапи – но техните чорапи са били много по-различни от съвременните. И слава богу. Чорапите от онова време са били от сплъстени животински кожи и повече са приличали на… топка от косми.

По-близо до наши дни, в Средновековето, чорапите са били достъпни само за богатите. Всички чорапи са се плетяли бавно на ръка. Затова бедните не са могли да си ги позволят. Това се е променило през 1589 г., когато един английски свещеник е изобретил машина за плетене на чорапи. Тя е произвеждала осем пъти повече чорапи в сравнение с плетенето на ръка.

Защо го е направил свещеника? Не, едва ли е искал да завладее световните пазари на чорапи. Според една от легендите, жената на свещеника е работила, като плетач на чорапи. По цял ден тя е плетяла и не е имала време за любовни игри с клетия свещеник. Така, от чисто егоистични подбуди, свещеникът е бил принуден да измисли това така важно за човечеството изобретение.

Следващият много важен момент в производството на чорапите е през 20-ти век, когато е измислен найлона. Това е другата важна революция в производството на чорапи. Днес найлона присъства в кажи речи всеки произведен чифт чорапи. Има целии серии дамски чорапи, произведени само от найлон и добавен малък процент други материи.

А от какво друго се правят чорапи? Памукът, бамбукът, вълната и коприната са сред най-предпочитаните материи за производство на мъжки, дамски и детски чорапи.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]