21 милиона души са жертва на трудова експлоатация в световен мащаб.
Данните са на международната организация на труда. Приходите от трафика на работна ръка се оценяват на 3 и половина милиарда лева. У нас – повече от година омбудсманът Мая Манолова води битка с т.н. „модерно робство“ и нарушените права на работещите, предава БНТ.
Да напуснеш работа по принуда – вижте историята на една жена, която втора година си чака заплатата.
Работиш. Плащат ти. Плащаш си сметките. Пазаруваш. Живееш. Но в един момент – фирмата ти е пред фалит. Работиш. Не ти плащат 3 месеца. Принуден си да напуснеш.
Историята на Невин – касиерка в голяма търговска компания.
Невин Урукова:
Заплатите си ги получих с много зор, с много натискане. Една брутна работна заплата остана и все още не съм си я получила.
– Колко време?
– Две години.
Невин се отказала от битката за последната заплата, с която работодателят трябвало да я обезщети. Преглътнала тези 700 лева. Да си замълчат – това правят голяма част от жертвите на трудова експлоатация. Примиряват се. У нас трафикът на хора с цел трудова експлоатация по брой на пострадалите е на второ място. Изпреварва го трафикът с цел сексуална експлоатация, отчита омбудсманът.
Мая Манолова – омбудсман на Република България:
Грубите нарушения, например неплащането на работници. Извънредния труд, работата без трудов договор, работата в тежки вредни условия на труд – това са си форми на трудова експлоатация. 8-часовият работен ден също е забравен.
Статистиката на Инспекцията по труда казва:
у нас около 5000 души имат да получават 30 милиона лева или средно по 6 000 на човек – неизплатени заплати. И докато експлоатацията се счита за престъпление, то нарушаването на трудовите права е административно нарушение. А някои фирми се движат по ръба.
Надежда Стойчева – директор на фондация ,,Асоциация Анимус“: Фалиралите или в ликвидация фирми, които не са изплатили трудовото заплащане на хората с месеци, ще бъдат само глобени.
Глоби, парите от които така и не стигат до хванатите в капана на принудителния труд.