Ритъмът на съвременното общество изисква голяма духовна сила. И не всеки е в състояние да се справи с ежедневните напрежения и претоварвания.
Следователно, фобии и психози много, за които никой в началото на миналия век не е чувал дори. Най-често срещаните мании на съвременните жени са орторексия – мания за здравословно хранене, работохолизъм, болестта на Плюшкин и др.
„Болестта на Плюшкин„, така комично описана от Гогол в „Мъртви души“, съществува от незапомнени времена, но по някаква причина в нашия век тя се разрасна бързо. Става дума за хора, които събират ненужни неща – стари вестници, счупени мебели, стари дрехи и парцали. В последно време към тях са добавени и излезли от строя домакински уреди и електроника. И всичкият този боклук заема килери, шкафове, въобще всяко свободно кътче в малкия градски апартамент.
Жените Плюшкин нищо не изхвърлят, напротив, принасят у дома всеки боклук, защото след време това може да потрябва. Плюшкин съхранява един куп стари дрехи, които никога няма да облече, не изхвърля и козметиката с изтекъл срок на годност. Психолозите причисляват този вид „събиране“ към така наречените „смущаващи“ разстройства. Те са свързани с подсъзнателни фобии и са доста сериозен вид психично заболяване.
Друг бич на нашето съвремие, който също може да се нарече фобия, е работохолизмът. Терминът е измислен от американецът Уейн Отс, съчетаващ думите „работа“ и „алкохолизъм“. Работохолиците жени денем и нощем работят, трудят се у дома, без да изключват уикендите и празниците. Те неизменно предпочитат работата и в семейния и в личния живот. Интерференцията в работата няма нищо общо с трудолюбието или печеленето на пари.
Работохоликът няма цели, резултатът не е от голямо значение за него. Важен е самият процес. Работата е един вид психологически щит, който тя използва за да игнорира проблема с комуникацията.
Нов вид мания е орторозата.
Това е мания за здравословно хранене. Дамите ядат точно на часовника, според определено меню и дори могат да пият само „чиста“ вода. Според шведските психолози виновни на такава мания са медиите, които непрекъснато казват на хората какви продукти са полезни за здравето и кои са вредни. Препоръчват също и различни диети за здраве и загуба на тегло.
Манията по хазарт или лудостта по хазарта – тя е стара като света. Въпреки това, с разпространението на казина и игрални машини и зали, хазарта е придобил безпрецедентен мащаб. Само в САЩ броят на такива маниаци е надхвърлил 30 милиона! Сред тях, има много голям процент жени, дори и възрастни такива, които играят обути в памперси, за да нямат нужда от ходене в тоалетната!
Може би в най-голям мащаб е разпространено от по скоро влечението и манията към компютърна емулация. Жертвите жени, страдат от зависимост от компютърни игри или комуникация в Интернет. Било то по електронна поща, форуми, разговори, интернет сърфиране, смс-и и т.н.
Първите, които и обърнаха внимание, бяха германският психотерапевт Андреас Хъртер и неговият английски колега Марк Колинс. Жените, подложени на тази мания, проверяват мобилните си телефони всяка минута и изпращат съобщения. Психолозите вярват, че в съвременното общество човек се страхува много да не се изгуби или да остане сам. Той непрекъснато има нужда да се чувства значим и необходим за околните. „Имам нужда от някого, тогава съм добре“ – казва един такъв маниак. Жената постоянно комуникира, получавайки и изпращайки съобщения по клетъчния телефон.
Телевизионната зависимост също не е рядко явление.
Пристигайки от работа, „пациентката“ веднага пуска телевизора и не се отделя от него, докато не заспи. Ако обаче на „телеман“ му спрат възможността да гледа телевизия за известно време, тогава той може да изпадне в тежка депресия и да стане много раздразнителен. В някои случаи дори достига самоубийство.
Може би е време да изхвърлим през прозореца компютри, мобилни телефони и телевизори и да се настаним някъде в пустинята? Ще бъдем по-здрави! Да премахнем фобиите и маниите си!
А може би е по добре да излезем с приятели, да поговорим и да се забавляваме с тях. На живо. И да престанем да живеем в един виртуален, често абсолютно измислен свят…