Убива ли пералнята всички бактерии по дрехите?

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Пералнята служи на далеч по-благородни цели, отколкото просто за ликвидиране на телесната миризма от дрехите. Тя също така ни пази от болести, пише T+L.

Представете си, че човек, с когото живеете, е болен. Един грам от фекалната му материя съдържа милиони вируси, като излагането на само сто от тях може да ни разболее, казва Кели Рейнолдс, изследовател на микроби и бацили и доцент по здравословна околна среда в Университета на Аризона.

Независимо от това колко усърдно се почиства, при  средностатистическия човек около една десета от грама фекални остатъци се задържат по бельото му, казва Чък Герба, професор по микробиология в Аризона.

Ако парете бельото си заедно с това на болен човек, шансовете болестотворните организми да полепнат по вашето бельо са много добри.

„Открихме, че ако един елемент в прането е пълен с микроби, то вероятността да се разпространят те и по останалите е 90%“, посочва Рейнолдс.

И не, няма значение на каква температура пере вашата пералня. „Когато става въпрос за плесени, които причиняват кожни или дихателни инфекции, или микроорганизми, които причиняват настинки, грип и стомашни неразположения, повечето от тях ще оцелеят в цикъла на пране,“ казва тя.

Всъщност не пералнята, а сушилнята убива вредните микроорганизми.

„Високата температура на сушене, в продължение на поне 28 минути, е най-ефективният начин да се убие вирус“, казва Рейнолдс. Настройката „висока температура“ на уреда е от ключово значение. Енергийно ефективните настройки на по-ниски градуси няма да свършат работа, посочва експертът.

Ти не си дори и безопасно, ако се мият си болен съквартирант дрехи отделно от собствения си, тъй като микробите му ще излизаш в шайбата дори след облеклото е отишъл. Изпълнение на програма за пране с белина или друг вид дезинфектант, за да го почистите от болест причини организми, казва Рейнолдс.

Добрата новина е, че ако никой от семейството ви не е болен, няма нужда да се притеснявате относно убиването на бактериите. Ако пък някой е болен, вариант е да перете дрехите му самостоятелно или да ги сушите на много висока температура.

И да, няма нищо лошо в това да пестите пари, като не пускате в сушилнята всички дрехи. Например фитнес облеклото вероятно е наситено с неприятни миризми, но не и с вирусни патогени.

Ако сте усърдни в миенето на ръце (и избърсване на машините във фитнеса, преди да ги използвате), няма за какво да се притеснявате, казва Рейнолдс.

Само не забравяйте да изперете дрехите веднага, след като приключите с физически упражнения. „Колкото по-дълго те остават влажни от пот, толкова повече мухъл и бактерии ще се размножават в тях“, предупреждава експертът.

Ако първата ви реакция, след като прочетете тази статия, е за удвоите количеството на препарата за пране, който използване, не го правете. Пералните не са проектирани така, че да се справят с големи количества от почистващите средства, според Джоли Кер, автор и експерт по почистване.

Ако не разполагате със сушилня, можете да използвате силата на слънцето. Оставете дрехите да съхнат навън, така ултравиолетовата светлина ще ги дезинфекцира, казва Рейнолдс.

Източник: profit.bg

[elfsight_social_share_buttons id="1"]