Салмонелата е позната като причинител на хранително натравяне, но изследователи от Duke University модифицираха организма, за да се бори срещу най-агресивната форма на мозъчни тумори.
Раковото образувание успява да устои на химиотерапията и лъчетерапията благодарение на кръвната бариера на мозъка. Оперативното лечение също често е неуспешно, тъй като оставянето само на една злокачествена клетка води до разпространяването на нови тумори.
Генните модификации на салмонела позволяват на бактерията да се ориентира към тумора и да го погълне, без да причинява вреда на пациента. За целта промените в ДНК структурата на бактерията водят до недостиг на пуриново съединение. Именно то е главният елемент на тумора, който привлича бактерията и я примамва да се храни от него.
Лечението започва с инжектирането на модифицираната салмонела в центъра на мозъчния тумор. Впоследствие бактерията започва да се размножава и да разяжда тумора отвътре навън. В допълнение се инжектират веществата азуриан и p53, които водят до унищожаването на клетките при липса на кислород.
По този начин се унищожава не само тумора, но и бактерията, тъй като след успешното лечение и премахването на образуванието, кръвта пренася достатъчно кислород, който да унищожи модифицираната салмонела.
Новото лечение може да удължи живота на страдащите от мозъчни тумори с 10 години, което е двойно повече от очакванията при провеждането на лъче- и химиотерапия.
Източник: economy.bg